Kultura i sztuka po 1989 roku

13.06.2016 aktualizacja 19.07.2016

Premiera "W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem" w Teatrze Śląskim

Kolorowy, pełen humoru, także tego absurdalnego rodem z Monty Pythona – taki ma być spektakl familijny "W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem", którego premiera odbędzie się w piątek w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Scenariusz, oparty na motywach jednej z najpopularniejszych powieści Juliusza Verne'a (1828-1905), napisał znany polski kabareciarz Robert Górski. Reżyserem spektaklu jest dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk.

"W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem" to według zapowiedzi dyrektora barwna i zwariowana wersja tej znanej książki. "Ta nasza wersja jest absurdalna, taka trochę w stylu Monty Pythona. Myślę, że będzie kolorowo, wesoło, dowcipnie i mocno autoironicznie" – powiedział w poniedziałek podczas konferencji w Katowicach Robert Talarczyk.

I choć jest to pierwsza w tym kończącym się sezonie artystycznym premiera sztuki raczej skierowanej do dzieci, zdaniem Talarczyka również dorosłym będzie się ona podobać. "Tam jest wiele różnych tropów, które będą mogły być odczytywane również przez starszych widzów" – wyjaśnił dyrektor.

W głównych rolach wystąpią: Mateusz Znaniecki jako Fileas Fogg, Bartłomiej Błaszczyński - Passepartout, Dariusz Chojnacki - Inspektor Fix oraz Aleksandra Przybył – Auda.

O kostiumy i scenografię - m.in. elementy kojarzone z wesołym miasteczkiem, takie jak jeżdżąca kolejka czy samochodziki - zadbała Ilona Binarsch.

Muzyczną oprawę spektaklu zapewni jazzowo-folkowy zespół Chłopcy kontra Basia, który na żywo będzie wykonywał wszystkie piosenki.

Jak podała w poniedziałek rzeczniczka Teatru Śląskiego Aleksandra Czapla-Oslislo, w kończącym się sezonie artystycznym placówkę odwiedziło ponad 80 tys. osób, a średnia frekwencja na spektaklach wyniosła 85 proc.

Rzeczniczka przypomniała, że w tym sezonie teatr stawiał na klasykę, dlatego wśród kilku premier znalazły się takie sztuki, jak m.in. "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza czy "Ożenek" Mikołaja Gogola.(PAP)

akp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL