Kultura i sztuka po 1989 roku

12.04.2019 aktualizacja 13.04.2019

Premiera „Wieczernika” Ernesta Brylla – 15 kwietnia w Teatrze TV

Ernest Bryll. Fot. PAP/R. Guz Ernest Bryll. Fot. PAP/R. Guz

W tym spektaklu pojawia się refleksja o tym, jacy jesteśmy; czy Jezus jest z nami, jak on jest z nami – mówi PAP autor „Wieczernika” Ernest Bryll. Premiera telewizyjnego przedstawienia w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego – 15 kwietnia w TVP1.

Autorami scenariusza telewizyjnego są Ernest Bryll i Krzysztof Tchórzewski.

"Mam nadzieję, że ten telewizyjny +Wieczernik+ przypomni nam, że chociaż żyjemy w niepewności, strachu, niezrozumieniu, w ogłupieniu - tak jak apostołowie, którzy nie mogli zrozumieć, co się stało. I choć tacy jesteśmy, jednocześnie jest w nas jakiś płomień, który się rozpali. Nie jesteśmy sami" - powiedział PAP Ernest Bryll. "Nie jesteśmy skazani na absolutną przegraną tego, co w nas najważniejsze" - podkreślił autor.

Bryll zaznaczył, że "patrzy na zbliżającą się premierę jego +Wieczernika+ jako na coś", co go zastanawia. "Bo np. ważne się stały inne sprawy niż za czasów premiery przygotowanej przez Andrzeja Wajdę. Myśmy wtedy podkreślali pewnego rodzaju napięcie nadziei; trochę nawet politycznie ludzie odbierali ten +Wieczernik+" - powiedział. "Natomiast obecnie, w tym spektaklu, pojawia się refleksja o tym, jacy jesteśmy; czy Jezus jest z nami, jak on jest z nami" - podkreślił Bryll.

"Wieczernik" to dramat poetycki Ernesta Brylla, nawiązujący do tradycji chrześcijańskich misteriów paschalnych. Napisany w 1984 r. utwór Brylla podlegał ówczesnej cenzurze. Zakazano jego publikacji oraz wystawiania w teatrach.

Na złamanie cenzuralnego zakazu zdobył się Andrzej Wajda, który z grupą wybitnych aktorów podjął decyzję o realizacji "Wieczernika" w Wielkanoc 1985 r. w kościele Miłosierdzia Bożego w Warszawie.

"W kwietniu 1985 r. widziałem najbardziej niezwykłe przedstawienie teatralne w swoim życiu. Określenie +widziałem+ nie oddaje w pełni istoty rzeczy; czułem się bowiem nie tyle widzem, ile uczestnikiem spektaklu rozgrywającego się w kościele bardziej przypominającym plac budowy niż świątynię. W +Wieczerniku+ Ernesta Brylla wystawionym przez Andrzeja Wajdę w Kościele Miłosierdzia Bożego na Muranowie, niemal na samym rogu ulic Żytniej i Żelaznej grali nie tylko Janda, Łukaszewicz czy Zelnik, lecz setki stłoczonych ludzi, którzy na stojąco, w przerażającym zimnie chłonęli każde słowo tego wcale niełatwego dramatu" - wspominał Krzysztof Masłoń w tygodniku "Do Rzeczy".

Z kolei Maciej Karpiński w książce "Teatr Andrzeja Wajdy" napisał: "+Wieczernik+ był analizą sytuacji po klęsce. Inscenizacja Andrzeja Wajdy uwypukliła aktualną problematykę dramatu, nie zatracając jego religijnego charakteru. Było to widowisko skromne w sensie teatralnym, ale bardzo znaczące w sferze świadomości społecznej i politycznej w Polsce".

W Teatrze TV poetycki dramat Ernesta Brylla w 2001 r. wyreżyserował śp. Grzegorz Królikiewicz.

"Dramat uczniów Chrystusa zagubionych wobec ukrzyżowania oraz Zmartwychwstania Mistrza wciąż brzmi współcześnie. W postawach owych uczniów możemy poszukiwać i odnajdywać samych siebie. +Wieczernik+ jest ponadczasową odpowiedzią na próby ograniczenia wolności, zagrożenia bytu narodowego, czy utratę niepodległości" - czytamy w zapowiedzi nowego spektaklu na stronie Teatru TV.

Nową premierę Teatru TV wyreżyserował Krzysztof Tchórzewski. Zdjęcia zrealizował Jarosław Żamojda. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Joanna Walisiak- Jankowska. Za opracowanie muzyczne odpowiada Małgorzata Przedpełska-Bieniek. Występują: Ewa Dałkowska (Maria Magdalena), Radosław Pazura (Tomasz), Marcin Kwaśny (Piotr), Kamil Studnicki (Jan), Jan Marczewski (Uczeń I), Ryszard Jabłoński (Uczeń II) i Ksawery Szlenkier (Nieznajomy).

Premiera w Teatrze TV - 15 kwietnia o godz. 21 na antenie TVP1.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL