Prezydent złożył w piątek życzenia reżyserowi Filipowi Bajonowi z okazji 70. rocznicy urodzin. "Jest Pan znakomitym twórcą autorskich filmów, o których można powiedzieć, że opowiadają uniwersalne prawdy" - napisał Andrzej Duda.
"Proszę przyjąć najserdeczniejsze gratulacje i życzenia z okazji 70. rocznicy Pańskich urodzin. W tym szczególnym dniu chcę przekazać wyrazy uznania i podziękować za Pana dokonania filmowe, teatralne i literackie, a także za pracę dydaktyczną" - podkreślił Andrzej Duda w liście zamieszczonym na stronie internetowej prezydent.pl.
Jak zaznaczył, jubilat jest znakomitym twórcą autorskich filmów, o których można powiedzieć, że opowiadają uniwersalne prawdy. "Które – jak sam Pan mówi – powtarzają się w każdym pokoleniu. Taki właśnie był Pański pełnometrażowy debiut pt. +Aria dla atlety+, ujmujący bezpośredniością opowiadanej historii, jej intensywnością i sugestywnym przesłaniem. Takie jest tworzone przez Pana kino – przejmujące, a jednocześnie dopracowane formalnie, o wysokich walorach estetycznych" - napisał prezydent.
Zwrócił także uwagę na fakt, że artysta często przedstawia ludzkie losy w szerokim kontekście przemian historycznych, cywilizacyjnych czy społecznych. "Pana bohaterowie to ludzie stawiający czoło przeciwnościom, mierzący się z przejawami krzywdy i niesprawiedliwości. Analizując w filmach polskie dzieje, stara się Pan ukazać historię konkretnych osób, ich postawy i osobiste wybory" - zauważył Andrzej Duda.
"W takim ujęciu – jako opowieść o przemocy komunistycznej władzy wobec zwykłego człowieka – przedstawił Pan w +Poznaniu 56+ tragiczne wydarzenia z naszej najnowszej historii. Cieszy mnie, że swoim doświadczeniem reżyserskim dzieli się Pan z młodymi adeptami X muzy, przekazując studentom wiedzę opartą na doskonałej znajomości materii filmowej. Raz jeszcze gratuluję pięknego jubileuszu i życzę Panu Profesorowi wielu sukcesów artystycznych, satysfakcji z pracy dydaktycznej oraz wszelkiej osobistej pomyślności" - dodał prezydent.
Filip Bajon urodził się 25 sierpnia 1947 r. w Poznaniu. Ukończył prawo na UAM (1970) i Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi (1974). W 1971 r. wydał powieść "Białe niedźwiedzie nie lubią słonecznej pogody", która przyniosła mu nagrodę im. Wilhelma Macha za najlepszy debiut (1972).
Opublikował także zbiór opowiadań "Proszę za mną w górę" (1972), powieści "Serial pod tytułem" (1974), "Podsłuch" (1994), "Cień po dniu" (2006) i wiele scenariuszy filmowych. Wyreżyserował m.in. "Wahadełko", "Magnata", "Przedwiośnie" i "Śluby panieńskie". (PAP)
akn/ agz/