Kultura i sztuka po 1989 roku

12.05.2018

Prezydent złożył życzenia Zofii Kucównie

Serdeczne gratulacje, życzenia wszelkiej pomyślności oraz wielu lat w zdrowiu i satysfakcji z sukcesów artystycznych przekazał prezydent Andrzej Duda w liście do Zofii Kucówny z okazji przypadających tego dnia urodzin aktorki.

W tym szczególnym dniu pragnę przekazać Pani Profesor wyrazy uznania i wdzięczności za imponujący dorobek twórczy oraz pedagogiczny - napisał prezydent.

Andrzej Duda pokreślił, że role teatralne i filmowe Zofii Kucówny, "kreacje w spektaklach Teatru Telewizji oraz w słuchowiskach radiowych są świadectwem artystycznego kunsztu, wszechstronności i naturalności połączonej z niezwykłą siłą wyrazu". Jak zaznaczył, jej "aktorstwo wniosło do polskiej kultury świeżość, autentyczność i głębię".

Prezydent zaznaczył, że wybitne role Kucówny w inscenizacjach literackiej klasyki – dziełach Zygmunta Krasińskiego, Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Williama Szekspira czy Antoniego Czechowa są godne podziwu.

Zwrócił uwagę, że z niezwykłego talentu aktorki korzystał również film. "Z wyjątkowym wyczuciem potrafi Pani przekazywać bogactwo i złożoność ludzkich emocji, trafnie ukazując wnętrze człowieka wraz z całym jego pięknem. Nawiązuje przy tym Pani z widzami szczególny rodzaj dialogu i stwarza poczucie głębokiej łączności" - napisał prezydent.

Andrzej Duda zwrócił też uwagę na społeczne zaangażowanie aktorki. "Składam również wyrazy uznania za Pani działalność społeczną – za włączenie się w pomoc internowanym podczas stanu wojennego, za pracę na rzecz Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie" - podkreślił.

Duda w liście zacytował słowa aktorki, że "sztuka jest emanacją naszego wewnętrznego życia i ona jest decydującą wartością tworzenia". Jak zaznaczył, z tego powodu cieszy się, że Zofia Kucówna "od wielu lat dzieli się z widzami swoim wewnętrznym pięknem". "Jestem głęboko przekonany, że Pani artyzm, wrażliwość i ciepło są dla nas i dla polskiej kultury bezcennym darem"- napisał.

Zofia Kucówna, polską aktorka teatralna i filmowa, pedagog i pisarka, urodziła się w Warszawie 12 maja 1933 roku. W 1955 ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Występowała m.in. w warszawskim Teatrze Powszechnym, Teatrze Ateneum, Teatrze Narodowym i Teatrze Współczesnym; znana również jako wykonawczyni piosenek Agnieszki Osieckiej oraz piosenek z "Kabaretu Starszych Panów", m.in. "Kaziu, zakochaj się".

Do najważniejszych ról teatralnych aktorki możemy zaliczyć: Norę w "Domu lalki" Henryka Ibsena, Pannę Młodą w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego, Sonię w "Zbrodni i karze" według Fiodora Dostojewskiego, Panią Wąsowską w Panu Wokulskim według "Lalki" Bolesława Prusa oraz królową Gertrudę w "Hamlecie" Shakespeare’a z Danielem Olbrychskim w roli tytułowej.

Zofia Kucówna jest autorką kilku książek: "Zatrzymać czas" (1990, wznowiona w 2008 r.), "Zdarzenia potoczne" (1993), "Zapach szminki" (2000) oraz zbioru felietonów "Opowieści moje" (2000), "Szara godzina" (2013).

Artystka 22 grudnia 2008 odebrała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W latach 1976–1989 była żoną Adama Hanuszkiewicza.(PAP)

nmk/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL