Średniowiecze

21.07.2017

Projekt Arboretum "Jaćwież, Warmia i Mazury": koncert muzyki hybrydowej w Mrągowie

W niedzielę w amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie - w ramach Projektu Arboretum "Jaćwież, Warmia i Mazury" - odbędzie się koncert muzyki hybrydowej, inspirowany dziedzictwem kulturowym obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej.

Podczas koncertu zostanie wykonana rekonstrukcja średniowiecznej pieśni Jaćwingów. Jej słowa zachowały się w przekazie ustnym we wsi Filipów, gdzie zostały spisane w okresie międzywojennym. Pieśń była fragmentem ludowej gawędy o cysterskim mnichu Filipie Boguchwale, który na początku XIII w. nawracał plemiona Prusów i Jaćwingów.

Na repertuar Projektu Arboretum "Jaćwież, Warmia i Mazury" składają się też multiinstrumentalne aranżacje pieśni tradycyjnych i autorskie kompozycje współczesne. Według artystów, ich zamierzeniem jest ukazanie w nowatorski sposób niezwykłych klimatów dawnej wsi. Istotą muzyki hybrydowej jest łączenie w jednym utworze różnych, często odmiennych nurtów muzycznych, tak by tworzyły spójną całość.

Podczas koncertu zostanie wykonana rekonstrukcja średniowiecznej pieśni Jaćwingów. Jej słowa zachowały się w przekazie ustnym we wsi Filipów, gdzie zostały spisane w okresie międzywojennym. Pieśń była fragmentem ludowej gawędy o cysterskim mnichu Filipie Boguchwale, który na początku XIII w. nawracał plemiona Prusów i Jaćwingów.

"Pozornie proste ludowe nuty wkomponowane są w hybrydowe aranżacje, sięgające po współczesne środki wyrazu: jazz, etno, rock, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną. Muzyce towarzyszą opowieści ukazujące życie dawnych mieszkańców północno-wschodniej Polski" - zapowiedzieli twórcy koncertu.

Koncert muzyki hybrydowej rozpocznie się w niedzielę o godz. 19 w amfiteatrze nad jeziorem Czos. Po koncercie zaplanowano potańcówkę ludową, którą poprowadzi kapela Janusz Prusinowski Kompania. W niedzielę o godz. 16 na pl. Unii Europejskiej w Mrągowie odbędą się też warsztaty tańca tradycyjnego.

To czwarta edycja Projektu Arboretum w Mrągowie. Tegoroczny koncert zbiegł się z premierą studyjnej płyty "Mazury, Warnijoki, Jadźwięgi, Prusai", zawierającej 18 utworów z dotychczasowych edycji. Częścią tego wydawnictwa jest książeczka ilustrowana starymi zdjęciami Warmiaków i Mazurów.

Projekt Arboretum to drugi, po Koncercie Niepodległości, autorski spektakl współtworzony przez kompozytorkę i wokalistkę jazzową Olę Turkiewicz i Jacka "Wiejskiego" Górskiego, który jest producentem, scenarzystą i reżyserem wydarzenia. Oli Turkiewicz (kompozycje, aranżacje, śpiew) na scenie towarzyszyć będą: Justyna Czerwińska (śpiew), aktor Krzysztof Franieczek (narracja) oraz zespół jazzowych i etnicznych instrumentalistów.

Organizatorami tego przedsięwzięcia są Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej i Urząd Miasta Mrągowa. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych.(PAP)

mbo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL