"(A)pollonia" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego otworzy 5 października festiwal Performing Arts Festival w Seulu i będzie to jedno z wydarzeń "Projektu Azja", w ramach którego polska kultura promowana będzie jesienią w Korei Południowej.
"Projekt Azja" to program realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, a jego głównym celem jest promowanie polskich artystów i sztuki w krajach Azji, szczególnie w Chinach, Japonii i Korei Południowej.
"Cykl w Korei to jednocześnie jazz, muzyka współczesna, sztuki wizualne, design, teatr, film. Tak dużej prezentacji współczesnej kultury polskiej w Korei nie było" - mówił na środowej konferencji prasowej dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn.
Polskie imprezy będą odbywać się głównie w październiku, podczas trwających wówczas w Korei festiwali artystycznych. "Projekty w większości wybrali sami Koreańczycy. Nie chcieliśmy wychodzić z konkretną propozycją, dlatego przez ponad rok rozmawialiśmy o tym, co może być dla nich ciekawe" - tłumaczył menedżer "Projektu Azja" Marcin Jacoby z Instytutu Adama Mickiewicza.
Jeden z najbardziej prestiżowych festiwali w Korei Południowej, Seoul Performing Arts Festival, (5-15 października) otworzy polski spektakl - "(A)pollonia" Nowego Teatru w Warszawie w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Zagrany zostanie trzy razy: 5, 6 i 7 października. Polskim akcentem na tym festiwalu będzie też "Odyseja" Teatru im. Jana Kochanowskiego z Opola (13-15 października). Reżyser "Odysei" Krzysztof Garbaczewski poprowadzi dodatkowo warsztaty teatralne poświęcone sztuce "Iwona, księżniczka Burgunda" Witolda Gombrowicza.
Na Busan International Film Festival (4-13 października) odbędzie się obszerna prezentacja polskiej kinematografii. W programie znajdzie się przegląd dziesięciu polskich filmów z lat 1959-2012. Pokazane zostaną m.in. dzieła Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Skolimowskiego, Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Kawalerowicza i Andrzeja Wajdy.
W Korei promowane będzie też polskie kino. "Koreańczycy uznają polski film za bardzo ciekawy. Przede wszystkim znają klasyków polskiego kina: Kieślowskiego, Wajdę, Zanussiego, ale również zainteresowani są tym, co się dzieje w polskim filmie teraz" - zauważył Jacoby.
Na Busan International Film Festival (4-13 października) odbędzie się obszerna prezentacja polskiej kinematografii. W programie znajdzie się przegląd dziesięciu polskich filmów z lat 1959-2012. Pokazane zostaną m.in. dzieła Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Skolimowskiego, Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Kawalerowicza i Andrzeja Wajdy. Zaplanowano także warsztaty filmowe połączone z prelekcją, które poprowadzi dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Michał Chaciński.
Również na trwającym już od 21 września (do 27 września) w koreańskiej strefie zdemilitaryzowanej festiwalu filmów dokumentalnych DMZ Docs znalazł się cykl polskich produkcji dokumentalnych zatytułowany "Polish Docs Special", m.in. film z 2002 roku pod tytułem „Lekcja polskiego kina" w reżyserii Andrzeja Wajdy, będący osobistym spojrzeniem reżysera na polską kinematografię.
9 października podczas koreańskiego festiwalu tańca SIDance (Seoul International Dance Festival) Polska zaprezentuje po raz pierwszy w Azji Teatr Dada von Bzdulow. W wykonaniu duetu założycielskiego teatru - Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej - pokazany zostanie spektakl „Duety Nieistniejące".
W Korei odbędzie się też Jarasum International Jazz Festival (12-14 października). Częścią tegorocznej, dziewiątej edycji będzie seria występów polskich artystów jazzowych pod wspólnym tytułem „Focus on Polska". 12 i 13 października na scenie głównej zagrają: Tomasz Stańko Quartet i Maciej Obara Quartet. 13 października wystąpi Stryjo - trio jazzowe Nikoli Kołodziejczyka, a w nocy - siedmiu muzyków z zespołu Senk Że.
W ramach "Projektu Azja" Instytut Adama Mickiewicza promował już polską kulturę w Japonii i Chinach. W 2010 roku realizowano program kulturalny w Chinach, łącząc trzy elementy: Dni Kultury Polskiej w Chinach, obchody roku Chopin 2010 oraz prezentację kultury polskiej w ramach Wystawy Światowej EXPO 2010 w Szanghaju. W 2011 roku działania skupiały się na Pekinie i Tokio, w związku z realizacją Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.(PAP)
agz/ hes/