Koncert dziewięciu chórów z Polski i Białorusi zainaugurował w środę przesłuchania konkursowe Międzynarodowego Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" w Hajnówce. Laureaci imprezy będą znani w sobotę.
W środę publiczności i jurorom zaprezentowały się m.in. cztery prawosławne chóry parafialne z województwa podlaskiego, a także chóry dziecięce z Białegostoku i Bierestawicy (Białoruś).
Specyfiką hajnowskiego festiwalu jest właśnie to, że znaczna część uczestników to zespoły parafialne, które wykonują muzykę cerkiewną przede wszystkim podczas uroczystości religijnych. Impreza ma bowiem podkreślać religijny charakter tej muzyki.
Do piątku w przesłuchaniach konkursowych, odbywających się w soborze św. Trójcy w Hajnówce, weźmie udział w sumie blisko 30 chórów z Polski, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Rosji, Francji i Mołdawii. W sobotę odbędą się dwa koncerty galowe laureatów: pierwszy w hajnowskim soborze, drugi - w białostockiej cerkwi Hagia Sophia.
Festiwalowi patronuje Cerkiew, a organizuje społeczny komitet i stowarzyszenie "Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej"; pomagają w tym też miejscowe samorządy.
Trzy lata temu impreza została wyróżniona medalem im. księcia Konstantego Ostrogskiego, który przyznaje kapituła przy redakcji miesięcznika "Przegląd Prawosławny" za zasługi dla prawosławia i działalność na rzecz ekumenizmu. Otrzymała także tytuł "Podlaska marka roku", przyznawany z inicjatywy samorządu województwa.
W maju to nie jedyny w województwie podlaskim festiwal muzyki cerkiewnej. W drugiej połowie miesiąca w Białymstoku odbędzie się bowiem Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2015". Co prawda ma on Hajnówkę w nazwie, bo tam był zapoczątkowany ponad 30 lat temu, ale od 2003 roku odbywa się w stolicy województwa podlaskiego.
Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób, ale hierarchowie uważają te dane za niemiarodajne.
Największe w kraju skupiska prawosławnych są właśnie w województwie podlaskim, zwłaszcza w powiecie hajnowskim.(PAP)
rof/ mhr/