Walka o niepodległość 1914-1918

16.06.2018

Przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odsłonięto pomnik Ignacego Jana Paderewskiego

Uroczyste odsłonięcie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego we Wrocławiu. Fot. PAP/M. Kulczyński Uroczyste odsłonięcie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego we Wrocławiu. Fot. PAP/M. Kulczyński

Pomnik kompozytora i działacza niepodległościowego Ignacego Jana Paderewskiego odsłonięto w sobotę we Wrocławiu przy Narodowym Forum Muzyki. Monument został ufundowany przez wrocławski samorząd oraz przedstawicieli wrocławskiego biznesu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomnik przedstawia popiersie Paderewskiego ustawione na szklanym postumencie. Monument upamiętnia dwa wrocławskie koncerty Paderewskiego - z 1891 r. i 1901 r.

Pomnik odsłonili prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz prezes zarządu Wrocławskiej Izby Gospodarczej Waldemar Siemiński.

Prezydent Wrocławia podkreślił, że 100 lat temu zaczęła się wolna Polska. „Potem, już w naszych czasach, przeżywaliśmy ponowne odzyskanie niepodległości w 1989 r. Tak się potoczyła historia naszego kraju, że najwspanialsze osiągnięcia Polski związane są z ostatnimi dekadami – mieliśmy szczęście w tym wszystkim uczestniczy” - mówił.

Dodał, że ufundowanie pomnika Paderewskiego przez wrocławskich przedstawicieli biznesu to gest „szczęścia związany z tym, że jesteśmy dumnymi, szczęśliwymi wrocławianami, dumnymi, szczęśliwymi Polakami, dymnymi, szczęśliwymi Europejczykami”.

Beata Stragierowicz z komitetu organizacyjnego budowy pomnika przypomniała słowa Paderewskiego z 1915 r. „W odezwie skierowanej do Polonii amerykańskiej powiedział on: jestem Polakiem, wiernym synem ojczyzny, myśl o Polsce wielkiej i silnej, wolnej i niepodległej była i jest sensem mego istnienia. Dlatego temu wielkiemu mężowi stanu, patriocie, genialnemu artyście stawiamy ten monument” - powiedziała Stragierowicz.

Autorem koncepcji pomnika jest prof. Waldemar Wawrzyniak, popiersie wykonał Tomasz Wenklar, a szklany postument Wojciech Olech.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL