Przysucha k. Radomia przygotowuje się do obchodów Roku Oskara Kolberga. W tym mieście urodził się wybitny badacz polskiej kultury ludowej. W planach są m.in. koncerty, wystawy i odsłonięcie tzw. ławeczki Kolberga.
Oficjalną rangę nadał obchodom Sejm, ustanawiając rok 2014 Rokiem Kolberga. Inauguracyjny koncert odbędzie się 21 lutego, właśnie w Przysusze, gdzie 200 lat temu urodził się badacz polskiej kultury ludowej.
Wyjątkową oprawę mają mieć także Dni Kolbergowskie – odbywający się od ponad 50 lat w Przysusze przegląd autentycznego folkloru. Podczas czerwcowej imprezy w centralnym punkcie miasta zostanie odsłonięta tzw. ławeczka Kolberga. Władze Przysuchy chcą w ten sposób uczcić jednego ze swoich najsławniejszych mieszkańców.
„Ławeczka stanie przy placu Kolberga, niedaleko miejsca, w którym – według źródeł historycznych - mieszkał w dzieciństwie późniejszy badacz kultury ludowej” – powiedział PAP sekretarz Urzędu Gminy i Miasta w Przysusze Stanisław Wiaderek.
W znajdującym się w Przysusze Muzeum im. Oskara Kolberga (oddział Muzeum Wsi Radomskiej) oglądać można stałą ekspozycję prezentującą biografię i dorobek dziewiętnastowiecznego etnografa. „Przygotowywana jest także planszowa wystawa poświęcona Kolbergowi, którą w związku z tegorocznymi obchodami przysuskie muzeum wypożyczać będzie innym placówkom muzealnym i kulturalnym z całej Polski” – powiedziała PAP kierownik muzeum Katarzyna Markiewicz. „W lutym ukaże się również album poświęcony Oskarowi Kolbergowi. W planach jest także szereg koncertów muzyki ludowej” – podkreśliła Ilona Jaroszek-Nowak, szefowa Muzeum Wsi Radomskiej.
Organizacją biura obchodów Roku Kolberga zajmie się Instytut Muzyki i Tańca. We współpracy z Instytutem im. Oskara Kolberga, Forum Muzyki Tradycyjnej, Polskim Towarzystwem Ludoznawczym, Muzeum Wsi Radomskiej, Polskim Radiem, Stowarzyszeniem Twórców Ludowych, Instytutem Sztuki PAN, Związkiem Kompozytorów Polskich, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Narodowym Instytutem Audiowizualnym realizowany będzie program złożony z koncertów, projektów edukacyjnych, promocyjnych i wydawniczych. Imprezy będą odbywały się przez cały rok.
Oskar Kolberg urodził się 22 lutego 1814 r. w Przysusze koło Radomia. Kształcił się w Liceum Warszawskim, pobierał też lekcje gry na fortepianie i kompozycji m.in. u Józefa Elsnera i Ignacego F. Dobrzyńskiego. Szczególny wpływ na zainteresowania muzyczne Kolberga wywarła też młodzieńcza znajomość z Chopinem. Muzyką interesował się głównie pod kątem folkloru i etnografii. Pierwszą wyprawę badawczą na Mazowsze Kolberg odbył w 1839 r. Rozpoczął pracę nad dokumentacją folkloru muzycznego, m.in. uzupełniając wcześniej wydane zbiory pieśni ludowych o zapis melodii.
W 1845 r. objął posadę księgowego w Zarządzie Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, a w latach 1857-61 pracował w Zarządzie Dyrekcji Dróg i Mostów. Zajęcia te pozwalały mu na gromadzenie środków na działalność edytorską, badania terenowe i podróże. W ciągu 20 lat badaniami etnograficznymi objął większą część Polski.
W 1861 r. zrezygnował ze stałej posady i postanowił utrzymywać się z honorariów za recenzje w czasopismach, rozprawy i artykuły naukowe. W latach 1871-75 opublikował cztery tomy monografii rejonów Krakowa, które stały się modelem dla opracowania następnych regionów. W 1884 r. zamieszkał w Krakowie, gdzie zajął się działalnością edytorską. Kolberg zmarł 3 czerwca 1890 r. w Krakowie. (PAP)
ilp/