Rozstrzygnięto konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych na napisanie mowy noblowskiej zorganizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury. Łącznie do konkursu zgłoszono 95 prac, spośród których jury nagrodziło osiem.
Konkurs jest częścią programu edukacyjnego dla szkół „Jak zdobyć nagrodę Nobla?”, który ma pomóc zrozumieć fenomen pisarstwa noblistki, a także wesprzeć promocję literatury i czytania.
W ramach programu realizowanych jest szereg działań skierowanych zarówno do uczniów, jak i do nauczycieli i rodziców: od konkursów dla uczniów, poprzez scenariusze lekcji i materiały dydaktyczne dla nauczycieli, do wydania poradnika z dobrymi praktykami czytelniczymi.
Jak poinformowała w środę PAP Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury, zadanie konkursowe polegało na napisaniu przez młodzież mowy noblowskiej podejmującej temat uznany przez autora pracy za szczególnie istotny.
Na konkurs wpłynęło łącznie 95 prac z całej Polski. Teksty oceniało jury w składzie: Marta Mizuro, prof. Waldemar Okoń, Luiza Rzymowska i Dawid Szkoła.
I nagrodę w konkursie otrzymała Zofia Artymiak z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Lublinie. II miejsce zajął Bartosz Danisiewicz z II Liceum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie. Jury przyznało też dwie równorzędne trzecie nagrody Jędrzejowi Rzepko z VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie oraz Martynie Serafin z II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu. Jurorzy przyznało także cztery wyróżnienia.
„Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymają książki z autografem Olgi Tokarczuk oraz zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach wystąpień publicznych, które – ze względu na trwającą pandemię – odbędą się jesienią 2021 roku” – powiedziała Konopko.
Przypomniała też, że pierwszy konkurs - zorganizowany dla dzieci ze szkół podstawowych - odbył się w ubiegłym roku i miał swój finał 10 grudnia, w rocznicę wręczenia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Oldze Tokarczuk. Młodzi czytelnicy mieli za zadanie napisać bajkę inspirowaną pierwszą powieścią, którą pisarka zaczęła tworzyć w wieku 12 lat. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ pat/