Kilkadziesiąt pieczołowicie odrestaurowanych zabytkowych mebli i elementów wyposażenia dworskich wnętrz można od czwartku oglądać w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Eksponaty są przeznaczone dla skansenu w Kłóbce.
"Wystawa +Przywrócony blask. Konserwacja muzealiów do wyposażenia dworu w Kłóbce+ to pierwsza w naszym muzeum tak szeroka prezentacja dokonań konserwatorskich. Okazję do pokazania odnowionych zabytków stworzyła realizacja w 2011 roku wyjątkowo szerokiego zadania konserwatorskiego, polegającego na odrestaurowaniu mebli, które w przyszłości będą stanowiły wyposażenie dworu w Kłóbce" - poinformowała w czwartek Krystyna Kotula z włocławskiego muzeum.
Wśród prezentowanych eksponatów są m.in. kredensy, stoły łóżka, krzesła i meble tapicerowane — łącznie 55 mebli pochodzących z XVIII–XX wieku. Koszty konserwacji mebli pokryło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe" i samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
Wśród prezentowanych eksponatów są m.in. kredensy, stoły łóżka, krzesła i meble tapicerowane — łącznie 55 mebli pochodzących z XVIII–XX wieku. Koszty konserwacji mebli pokryło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe" i samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
"Pozyskane dotacje pomogły odzyskać blask eksponatom, a w wielu przypadkach uzyskać możliwość pokazania na ekspozycji wcześniej bardzo zniszczonych mebli. Były one od lat gromadzone drogą zakupów, przede wszystkim w okolicach Włocławka, jako świadectwo kultury materialnej regionu i mamy nadzieję, że dzięki nim uda się odtworzyć klimat siedziby szlacheckiej według stanu wyposażenia dworu z lat 30. XX w." - dodała Kotula.
Wszystkie eksponaty są przeznaczone dla odtwarzanego dworu szlacheckiego na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce koło Włocławka. Został on zakupiony przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku w 2010 roku.
W ubiegłym roku wykonano prace melioracyjne w parku otaczającym dwór. W najbliższym czasie rozpocznie się restauracja i odbudowa obiektu do stanu surowego otwartego. Zakończenie adaptacji dworu do celów muzealnych i zagospodarowanie terenu parku przewidziane jest na rok 2014.
Docelowo dwór i park w Kłóbce ma stać się centralnym punktem powstającego Muzeum Wsi Kujawskiej, które także dokumentuje życie i patriotyczne tradycje kujawskiego ziemiaństwa. Podstawą muzeum ma być skansen wiejski utworzony w 1993 r. i odwiedzany przez 20 tys. osób rocznie oraz dwór Orpiszewskich wraz z otaczającym go parkiem.
Dwór został zbudowany w XIX wieku, ale na razie jest to ruina. Pobliski ogród w stylu angielskim - zajmujący ponad 7 hektarów - był także przez lata zaniedbywany, a po renowacji uzyska charakter ogrodu botanicznego.
W Kłóbce mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska, narzeczona Fryderyka Chopina, która była też muzą Juliusza Słowackiego. Teren, na którym znajduje się zespół dworsko-parkowy, słynął z urody krajobrazu, określany był w literaturze jako "Perła Kujaw".
Włocławskie muzeum w poprzednich latach już kilkakrotnie uzyskało wsparcie z funduszy ministerialnych, m.in. na konserwację obrazu Jana Rosena "Olszynka Grochowska" z 1883 r. oraz konserwację renesansowego atlasu świata Speculum Orbis Terrae z 1593 r. autorstwa Corneliusa de Jode, czy XIX-wiecznego malowidła ściennego znajdującego się w Muzeum Historii Włocławka "Panorama Włocławka". Złożono już także wnioski o kolejne dotacje na konserwację kolejnych zabytków do dworu w Kłóbce — m.in. malarstwa i mebli. (PAP)
olz/ ls/