Uroczystym odsłonięciem pamiątkowej tablicy, koncertem i projekcją filmową Radio Łódź uczci w środę pamięć kompozytora i dyrygenta Henryka Debicha. Imieniem artysty związanego z łódzką rozgłośnią nazwano krótki odcinek ulicy przy siedzibie radia.
Uroczyste odsłonięcie nowej nazwy ulicy oraz wmurowanie na budynku siedziby Radia Łódź tablicy upamiętniającej wieloletniego dyrygenta Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi zaplanowano w rocznicę jego 96. urodzin. W grudniu ubiegłego roku - po wniosku radiowców - na zmianę fragmentu nazwy dotychczasowej ul. Krzywickiego zgodę wyrazili łódzcy radni.
Jak wyjaśnił prezes zarządu Radio Łódź S.A. Dariusz Szewczyk ta inicjatywa ma "przybliżyć postać i twórczość artysty tym, którzy go nie znali oraz przypomnieć tym, którzy mu towarzyszyli".
Uroczystości rozpoczną się w środę o godz. 12. Po wmurowaniu i odsłonięciu tablicy, w studiu koncertowym Radia Łódź im. Henryka Debicha, odbędzie się koncert zespołu Mellow Five z repertuarem muzyki filmowej i standardów jazzowych w nowych aranżacjach. Następnie zaplanowano projekcję filmu "50 lat z batutą", dokumentującego życie i twórczość kompozytora.
W uroczystościach mają wziąć udział m.in. przedstawiciele władz miasta, członkowie rodziny i przyjaciele muzyka.
Debich (ur. 18.01.1921 r. - zm. 4.07.2001 r.) był wieloletnim kierownikiem artystycznym, aranżerem i dyrygentem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi, którą prowadził w latach 1950-1991. Razem z nią nagrał ponad 50 płyt, a także muzykę do 20 filmów. Kierowana przez niego orkiestra towarzyszyła piosenkarzom podczas festiwali m.in. w Sopocie, Opolu i Kołobrzegu.
Specjalizował się w repertuarze rozrywkowym. Jako dyrygent zrealizował ponad 800 koncertów na estradzie i w filharmoniach w Polsce i za granicą. Był absolwentem Wydziału Teorii, Kompozycji i Dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi, w której następnie wykładał. Współpracował z operą, filharmonią oraz Teatrem Muzycznym w Łodzi.
W 1996 r. Łódzka Rozgłośnia Polskiego Radia z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej uhonorowała Debicha "Diamentową Batutą". Jego imieniem nazwano największe studio muzyczne Radia Łódź. Zmarł w wieku 80 lat w rodzinnych Pabianicach k. Łodzi. (PAP)
bap/agz/