Kultura i sztuka po 1989 roku

24.04.2019

Radni nie zgodzili się na połączenie Bunkra Sztuki i MOCAK

Krakowscy radni nie zgodzili się w środę na połączenie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i galerii Bunkier Sztuki. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski chciał, by powstała jedna instytucja i jedna Krakowska Kolekcja Sztuki Współczesnej.

Przeciw połączeniu MOCAK-u i Bunkra w jedną instytucję kultury głosowało 24 radnych, za takim rozwiązaniem było 11, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Przeciwko planom miasta od kilku miesięcy protestowali zarówno pracownicy Bunkra Sztuki, jak i związani z tą galerią kuratorzy i artyści, którzy założyli Towarzystwo Osób Kibicujących Galerii Bunkier Sztuki. Wyniki środowego głosowania przyjęli oni oklaskami. Dwa tygodnie temu sprawa ta wywołała też burzliwą dyskusję podczas Rady Miasta. Część radnych podkreślała wówczas, że te dwie instytucje działają według zupełnie innej filozofii i powinny pozostać autonomiczne.

Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak powiedziała dziennikarzom, że głosowanie radnych przesądziło o tym, że nie została uruchomiona procedura połączenia MOCAK-u i Bunkra. "Nie chce przesądzać, jakie będą decyzje pana prezydenta, na pewno w najbliższym czasie omówimy ten temat" – mówiła Olesiak.

Formalnie, gdyby wynik głosowania był inny, prezydent Krakowa musiałby najpierw wystąpić o opinię do Rady ds. Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a dopiero po uzyskaniu jej pozytywnej opinii przygotować właściwą uchwałę o połączeniu Bunkra Sztuki i MOCAK-u.

Od 1 marca dyrektorem Bunkra Sztuki jest powołana na pięcioletnią kadencję bez konkursu - za zgodą ministra kultury i dziedzictwa narodowego – Maria Anna Potocka. "Pani Potocka będzie realizowała jako dyrektor Bunkra swoje zamierzenia" – mówiła Olesiak.

Dodała, że modernizacja budynku Bunkra Sztuki może rozpocząć się w perspektywie roku. Najpierw ogłoszony musi być przetarg na wykonawcę i podpisana z nim umowa. 

Jak zapewniła Olesiak w trakcie prac remontowych Bunkier Sztuki będzie funkcjonował. "Na pewno będzie otwarty na artystów i będzie realizowany  program artystyczny, dzięki przychylności zaprzyjaźnionych  i współpracujących miejskich instytucji kultury. Myślę, że na wydarzenia te otworzy się Nowohuckie Centrum Kultury. Jesteśmy też po rozmowach ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków" – zapewniła dyrektor Wydziału Kultury.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL