Sześć filmów zaprezentowanych zostanie na festiwalu filmowym Czerwiec’76, które odbędzie się w Radomiu w czwartek i w piątek w ramach obchodów 41. rocznicy robotniczego protestu w czerwcu 1976 r.
Istotą imprezy jest prezentacja filmów dokumentalnych i dokumentów fabularyzowanych, których tematyka skupia się wokół takich wartości jak wolność, tolerancja, solidarność i poszanowanie praw. Festiwal jest organizowany w Radomiu po raz czwarty.
W tym roku zgłoszono 12 filmów. Komisja wybrała sześć obrazów, które zaprezentowane zostaną podczas dwudniowego festiwalu. „Zobaczymy m.in. dokumenty poświęcone osobom walczącym z sowiecką okupacją oraz film o uczestnikach Poznańskiego Czerwca’56” - poinformował w środę na konferencji prasowej jeden z organizatorów festiwalu Andrzej Sobieraj.
Wśród konkursowych obrazów znalazły się także filmy o byłym polskim premierze, działaczu opozycji demokratycznej i obrońcy w procesach politycznych w okresie PRL - Janie Olszewskim; o Zacheuszu Pawlaku - żołnierzu AK, więźniu Majdanka, znanym powojennym radomskim lekarzu oraz o błogosławionym ks. Władysławie Bukowińskim, który w sowieckich łagrach spędził 13 lat.
Organizatorem festiwalu jest działające w Radomiu Stowarzyszenie Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym.
W ramach obchodów 41. rocznicy radomskiego Czerwca’76 w Radomiu w tym tygodniu odbędzie się także widowisko multimedialne z udziałem zespołów T.Love i Sztywny Pal Azji oraz piknik historyczny, któremu mają towarzyszyć wystawy, występy i pokazy m.in. pojazdów z czasów PRL.
Zaplanowano również imprezy sportowe - półmaraton Radomskiego Czerwca’76, turniej bokserski, trzeci etap Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków. Oficjalne uroczystości rocznicowe odbędą się w niedzielę.
25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście przeciw planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat.
W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia (szpalery milicjantów bijących ludzi pałkami), które stały się swoistym symbolem Czerwca'76. Zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin. Wsparcia udzielali im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników. (PAP)
ilp/ pat/