XIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski rozpoczyna się w sobotę w Radomiu (Mazowieckie). Organizatorem imprezy jest m.in. radomski Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, który na tę okazję przygotował premierę „Ferdydurke” w reż. Aliny Moś–Kerger.
"W tym spektaklu skupiamy się na tym, co jest oczywiste dla +Ferdydurke+ Gombrowicza, czyli na poszukiwaniu formy, tęsknocie za odnalezieniem siebie i dopasowaniem się do społeczeństwa" - powiedziała reżyser Alina Moś-Kerger podczas próby medialnej przedstawienia w środę. Przedstawienie podkreśla relacje społeczne: między nauczycielem a uczniem, między zleceniodawcą a wykonującym usługę, bo to właśnie - jak dodała twórczyni spektaklu - kształtuje formę własną, której szuka główny bohater przedstawienia.
Alina Moś-Kerger wygrała ogłoszony przez radomski teatr konkurs na koncepcję i reżyserię przedstawienia gombrowiczowskiego. Spektaklem "Ferdydurke" zadebiutuje jako realizatorka klasyki. Dotychczas reżyserowała głównie sztuki współczesne.
Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski potrwa od 20 do 27 listopada. W tym czasie publiczność obejrzy 11 spektakli konkursowych. O Grand Prix i nagrody indywidualne walczyć będą teatry z Polski, Austrii i Argentyny.
Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski zainaugurowano w 1993 roku - jest organizowany w Radomiu co dwa lata. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. W pałacyku w podradomskiej Wsoli w latach 1924-39 mieszkał brat Gombrowicza - Jerzy, u którego autor "Ferdydurke" spędzał wakacje. Tutaj rodziły się jego pierwsze literackie pomysły, a dziś znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza.
Organizatorami festiwalu są Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu i miasto Radom. Impreza jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ pat/