Kultura i sztuka po 1989 roku

17.10.2018

Radom: premiera „Ferdydurke” na Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim

XIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski rozpoczyna się w sobotę w Radomiu (Mazowieckie). Organizatorem imprezy jest m.in. radomski Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, który na tę okazję przygotował premierę „Ferdydurke” w reż. Aliny Moś–Kerger.

"W tym spektaklu skupiamy się na tym, co jest oczywiste dla +Ferdydurke+ Gombrowicza, czyli na poszukiwaniu formy, tęsknocie za odnalezieniem siebie i dopasowaniem się do społeczeństwa" - powiedziała reżyser Alina Moś-Kerger podczas próby medialnej przedstawienia w środę. Przedstawienie podkreśla relacje społeczne: między nauczycielem a uczniem, między zleceniodawcą a wykonującym usługę, bo to właśnie - jak dodała twórczyni spektaklu - kształtuje formę własną, której szuka główny bohater przedstawienia.

Alina Moś-Kerger wygrała ogłoszony przez radomski teatr konkurs na koncepcję i reżyserię przedstawienia gombrowiczowskiego. Spektaklem "Ferdydurke" zadebiutuje jako realizatorka klasyki. Dotychczas reżyserowała głównie sztuki współczesne.

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski potrwa od 20 do 27 listopada. W tym czasie publiczność obejrzy 11 spektakli konkursowych. O Grand Prix i nagrody indywidualne walczyć będą teatry z Polski, Austrii i Argentyny.

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski zainaugurowano w 1993 roku - jest organizowany w Radomiu co dwa lata. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. W pałacyku w podradomskiej Wsoli w latach 1924-39 mieszkał brat Gombrowicza - Jerzy, u którego autor "Ferdydurke" spędzał wakacje. Tutaj rodziły się jego pierwsze literackie pomysły, a dziś znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza.

Organizatorami festiwalu są Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu i miasto Radom. Impreza jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL