Kultura i sztuka po 1989 roku

14.02.2020

Recital Ewy Pobłockiej na 105. urodziny Filharmonii Łódzkiej - w sobotę

Recital fortepianowy w wykonaniu Ewy Pobłockiej uświetni 105. urodziny Filharmonii Łódzkiej. Poprzedzi go wernisaż fotografii Jerzego Neugebauera - znanego portrecisty i fotografa teatralnego. Artysta zostanie też odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Jak poinformowała PAP Karolina Albińska z Filharmonii Łódzkiej w sobotę zabrzmi z estrady muzyka Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Ewy Pobłockiej - jednej z najznakomitszych polskich pianistek. Przypomniała, że artystkę oklaskiwano w wielu salach koncertowych, takich jak: Herkules-Saal w Monachium, Auditorio Nacional w Madrycie, Mozarteum w Salzburgu i Lincoln Center w Nowym Jorku.

Albińska zwróciła uwagę, że Pobłocka dokonała wielu prawykonań dzieł współczesnych, m.in. Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego i Pawła Szymańskiego. Nagrała niemal 50 płyt z repertuarem od baroku do współczesności. Jej najnowszy album, zawiera preludia i fugi z I tomu Das Wohltemperierte Klavier Jana Sebastiana Bacha. "Właśnie te preludia i fugi artystka wykona w Filharmonii Łódzkiej. Swój występ postanowiła zadedykować zmarłemu niedawno wybitnemu wiolonczeliście Dominikowi Połońskiemu" - wyjaśniła.

Oprócz recitalu, w sobotni wieczór odbędzie się wernisaż fotografii Jerzego Neugebauera, który - jak przypomniała Albińska - niemal całe życie poświęcił artystom związanym z Łodzią, z teatrami dramatycznymi i operą. Ekspozycja zostanie otwarta w foyer Filharmonii Łódzkiej przed koncertem. Zaprezentowanych na niej zostanie ponad 80 prac, w tym zdjęcia reportażowe, z planów filmowych i produkcji teatralnych, a także portrety znanych osobistości świata kultury.

Zdaniem Albińskiej szczególnie interesujące mogą być zdjęcia Artura Rubinsteina, które Neugebauer zrobił podczas ostatniej wizyty światowej sławy pianisty i patrona Filharmonii Łódzkiej w Łodzi w 1975 r. W trakcie wernisażu Jerzy Neugebauer obchodzący w tym roku 90. urodziny, zostanie odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

"Filharmonia spogląda w przyszłość, czerpiąc z przeszłości, opierając się o tradycję i szanując historię. Wierzę, że treść wystawy uzmysłowi kolejnym melomanom jak wielobarwnym było oblicze łódzkiego środowiska artystycznego drugiej poły XX wieku" – powiedział dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej Tomasz Bęben.

Filharmonia Łódzka jest instytucją działającą od ponad stu lat; jej protoplasta, Łódzka Orkiestra Symfoniczna wystąpiła po raz pierwszy 17 lutego 1915 r. Obecnie patronuje jej światowej sławy pianista, z pochodzenia łodzianin, Artur Rubinstein. Łódzkimi filharmonikami dyrygowali tu m.in. Aleksander Tansman, Henryk Czyż, Zdzisław Szostak, Andrzej Markowski, Jan Krenz, Jacek Kaspszyk. Jako soliści występowali m.in. Dawid i Igor Ojstrachowie, Światosław Richter, Mścisław Rostropowicz, Krystian Zimerman, Konstanty Andrzej Kulka i Lang Lang.

Filharmonia działa w zbudowanym w latach 2001-04 nowoczesnym budynku ze szkła i betonu; z granitowym wnętrzem, dwiema salami koncertowymi i 300 m kw. estrady. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL