Kultura i sztuka po 1989 roku

04.10.2017

Recitale organowe nowością w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii

Obok proponowanych w ubiegłych latach koncertów symfonicznych i recitali fortepianowych, w nowym 72. sezonie artystycznym Warmińsko-Mazurska Filharmonia rozpoczyna cykl Mistrzowskich Recitali Organowych. Planowana jest także 2. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej.

Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej Piotr Sułkowski, który przez kolejne 5 lat kierować będzie instytucją, na konferencji prasowej w środę powiedział, że miniony 71. sezon filharmoników był wyjątkowo udany.

"Występy w sali koncertowej Filharmonii Narodowej, koncert w Filharmonii Krakowskiej czy Filharmonii Bałtyckiej to tylko ostatnie przykłady ogólnopolskiej aktywności koncertowej zespołu, która wpłynęła na wysoką ocenę jego poziomu artystycznego. Znakomite recenzje otrzymał zrealizowany przez naszych filharmoników z towarzyszeniem wybitnych solistów i chóru album z oratorium Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego"- podkreślił dyrektor Sułkowski.

Dodał, że było to pierwsze w historii nagranie studyjne Quo vadis.

Podkreślił, że w rozpoczynającym się 72. sezonie filharmoników czekają nowe wyzwania artystyczne.

"Koncerty symfoniczne i recitale fortepianowe po raz pierwszy w historii nowej siedziby Filharmonii zostaną wzbogacone o cykl Mistrzowskie Recitale Organowe. Przed olsztyńską publicznością wystąpili już znakomici soliści-organiści: Marek Stefański, Agnieszka Radwan – Stefańska. Dzieciom w Koncercie rodzinnym organy przybliżyli Jarosław Ciecierski i Maciej Sternicki. W kolejnych recitalach organowych zagrają Łukasz Mateja, Jarosław Ciecierski i Anna Dramowicz"- mówił dyrektor Sułkowski.

Zapowiedział starania o zakup organów piszczałkowych do Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii. Sala koncertowa jest przygotowana do instalacji instrumentu. "Koszt nie będzie niski, organy mogą kosztować od kilku do kilkunastu milionów złotych, ale zakup instrumentu stawiam sobie za cel w najbliższych latach"- podkreślił.

Dodał, że poprzez proponowane recitale filharmonia chce przybliżyć publiczności muzykę organową.

"Warmińsko-Mazurska Filharmonia ma za patrona Feliksa Nowowiejskiego kompozytora i organistę zatem nie wyobrażam sobie, by w repertuarze zabrakło utworów organowych"- zaznaczył dyr. Sułkowski.

W tym sezonie w filharmonii koncertować będą m.in. koreańska pianistka Yeon-Min Park, laureatka nagrody specjalnej za wykonanie utworów Chopina na 3. Niemieckim Konkursie Pianistycznym Muzyki Polskiej w Hamburgu, skrzypaczka Sara Dragan, zdobywczyni Grand Prix XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Młody Paganini w Legnicy, skrzypaczka Bomsori Kim z Korei, która wystąpi najpierw jako solistka a następnie razem z pianistą Rafałem Blechaczem.

Nie zabraknie dobrej muzyki popularnej. Z koncertem piosenek francuskich wystąpi Magdalena Tul, kolędy, pastorałki i piosenki bożonarodzeniowej zaśpiewają Joanna Woś i Stanisław Sojka a z recitalami wystąpią Michał Bajor i Katarzyna Groniec. Olsztyńska publiczność będzie mogła obejrzeć musical "Skrzypek na dachu" w wykonaniu aktorów Teatru im. Sewruka z Elbląga, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Planowana jest także 2. edycja Arena Festival Film & Music w Ostródzie. Ubiegłoroczne trzy koncerty muzyki z bajek, seriali i przebojów kina fabularnego obejrzało ponad 4 tysiące widzów.(PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL