Otwarcie Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym w Łodzi, finisaż wystawy Jerzego Nowosielskiego w Zamku Królewskim, 45-lecie Bajmu w Poznaniu, w kinach m.in. "Biała odwaga", "Strefa interesów", "Kung Fu Panda 4", - polecamy wydarzenia kulturalne na weekend.
Na piątek 8 marca zaplanowano osiem premier kinowych. Są to "Biała odwaga" Marcina Koszałka, "Strefa interesów" Jonathana Glazera, "Tyle co nic" Grzegorza Dębowskiego, "20 dni w Mariupolu" Mstyslava Chernova, "Kung Fu Panda 4" Mike'a Mitchella, "Lepsze jutro" w reżyserii Nanni Morettiego, "Test na teściów" Juliena Hervé oraz "Królowa chaosu" Christoffera Sandlera.
"Biała odwaga" to osadzona w latach 30. XX w. na Podhalu historia dwóch braci (Filip Pławiak i Julian Świeżewski), których dzieli relacja z tą samą dziewczyną (Sandra Drzymalska)oraz spojrzenie na ewentualną współpracę z Niemcami. Pierwsza w polskim filmie fabularnym próba zmierzenia się z tematem Goralenvolk.
"Tyle co nic" to dramat społeczny obsadzony w realiach polskiej wsi. Podczas protestu grupy rolników pod domem posła, który nie wywiązał się ze wcześniejszych obietnic, zostają odnalezione zwłoki. O zabójstwo podejrzewany jest przywódca protestu Jarek (Artur Paczesny), który postanawia wszcząć własne śledztwo. Liczne nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Orzeł - Polska Nagroda Filmowa - dla Dębowskiego w kategorii "odkrycie roku".
Pięciokrotnie nominowana do Oscara "Strefa interesów" powstała w koprodukcji amerykańsko-brytyjsko-polskiej. Idylliczne życie komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa (Christian Friedel) i jego żony Hedwigi (Sandra Hüller) zakłócają jedynie od czasu do czasu krzyki oraz dym z krematoriów Auschwitz. Bo obóz jest za murem...
Nominowany do Oscara dokument "20 dni w Mariupolu" w reżyserii Mstyslava Chernova pokazuje wstrząsającą zagładę miasta w relacji jedynego dziennikarza, który pozostał w nim przez całe oblężenie. Film w ubiegłym roku zdobył Nagrodę Pulitzera.
W "Kung Fu Panda 4" główny bohater panda Po musi wyszkolić nowego Smoczego Wojownika, który zajmie jego miejsce. Na jego drodze staje jednak tajemnicza jaszczurka Kameleona.
Do dystrybucji trafiają także "Lepsze jutro" (reż. Nanni Moretti), "Test na teściów" (reż. Julien Hervé) oraz "Królowa chaosu" (reż. Christoffer Sandler).
Warszawski Teatr Studio zaprezentuje 8 marca "Piękny początek" (reżyseria Rob Wasiewicz). Jak informuje teatr, twórcy spektaklu przyglądają się wątkom z filmów, które napędzają narracje katastroficzne, a sama sztuka powstała na podstawie aktorskich improwizacji oraz tekstu Darii Sobik.
W Teatrze Gdynia Główna również 8 marca odbędzie się premiera "Kardiosystemu" (reż. Ewa Ignaczak) na podstawie tekstów "Joanna M. Brzeg" Rafała Matusza i fragmentów "Kraboszek" Barbary Piórkowskiej. Akcja rozgrywa się w szpitalnych przestrzeniach. Dochodzi do starcia między lekarką a chorą, które wiele dzieli nie tylko w kwestii podejścia do standardu opieki medycznej.
Tego samego dnia zaplanowano premierę spektaklu "Śmieszy cię to?" w reżyserii Michał Buszewicza w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Sztuka nawiązuje do klasycznej brytyjskiej farsy, opartej na mnożeniu pomyłek, a opowiada o rodzinie Jonesów, której członkowie nie mogą ze sobą wytrzymać. Postanawiają wyjechać, jednak w wyniku nieporozumienia trafiają do jednego pokoju w tym samym hotelu.
9 marca odbędzie się też premiera "Nabucco" Verdiego w Operze Krakowskiej w reżyserii Marii Sartovej, pod kierownictwem muzycznym Jose Marii Florencio.
W Warszawie zaplanowano otwarcie czterech nowych wystaw. Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zaprasza 8 marca na oprowadzanie samego autora oraz Jolanty Rycerskiej z tłumaczeniem na Polski Język Migowy po wystawie malarstwa pejzażowego „Krzysztof Klimek. Teraz wolę widoki”.
Z okazji Dnia Kobiet galeria Kordegarda Narodowego Centrum Kultury otworzy dla zwiedzających wystawę „Kobieta wyzwolona / Polskie art déco w ceramice”. Na ekspozycji zobaczyć będzie można unikalne, przedwojenne ceramiczne figurki kobiet, wykonane w stylu art déco, z Polskiej Wytwórni Fajansów w Pacykowie.
Dom Spotkań z Historią otwiera wystawę fotograficzną „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” przedstawiającą zdjęcia stolicy z lat 50. i 60. Fotograf udokumentował zarówno skalę makro, jak i mikro miasta. Na jego zdjęciach będzie można oglądać odbudowę Warszawy, ale również zapis zwykłych czynności przechodniów.
Po triumfach w Europie, do Polski trafia multimedialna wystawa „KLIMT – The Immersive Exhibition”. Zaprezentowane zostanie na niej około 300 prac austriackiego artysty, które „ożyją” na oczach widzów w Soho Art Center przy Mińskiej 63. To także pokaz zaawansowanej technologii.
W niedzielę zwiedzający w Warszawie i Krakowie będą mieli ostatnią szansę wybrać się na kończące się wystawy. Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na finisaż „Sztuki widzenia. Nowosielski i inni”. Wystawa pokazuje dzieła Nowosielskiego w dialogu z pracami m. in. Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego, Władysława Hasiora, Marii Jaremy.
W krakowskim MOCAK-u dobiegają końca dwie wystawy czasowe - „Malarstwo – złote medium sztuki. Kolekcja MOCAK-u” oraz „Uczyń to realnym. Czyli podobnym do czego?”. Współczesna sztuka litewska”. Pierwsza przedstawia malarstwo z kolekcji muzeum w czterech dziedzinach: studium rzeczy i słowa, człowiek, sceny z życia, gęstość rzeczywistości. „Uczyń to realnym...” prezentuje twórców współczesnej sztuki litewskiej, a jej motywem przewodnim jest paradoks w sztuce.
Od poniedziałku do piątku w Muzeum Narodowym w Krakowie trwać będzie weekend z „Modernizmem w PRL” towarzyszący wystawie „Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL”. Instytucja zaplanowała szczegółowy program atrakcji, m.in. koncerty, oprowadzania autorskie oraz pokazy filmów.
Z okazji Dnia Kobiet 8 marca rozpocznie się specjalna edycja festiwalu WrocLove. Wystąpią Kasia Nosowska, Król oraz Miuosh. Każdy z artystów zagra pełen koncert ze swoim zespołem.
9 marca ze swoją trasą koncertową 45 BAJM TOUR do Poznania dotrze zespół Bajm. Na koncerty z okazji 45-lecia zespołu zaplanowano wszystkie największe hity grupy, dlatego grupa obiecuje widowisko pełne emocji, ale i nostalgii.
8 marca nastąpi oficjalne otwarcie sezonu Pawilonu w Nowej Gazowni w Poznaniu. Organizatorzy opracowali program złożony z koncertów, performanców i dj-setów. Dodają, że tegoroczne imprezy mają przebiegać pod hasłem miłość i solidarność. Kuratorzy chcą zadbać o poszanowanie praw kobiet, społeczności LGBTQ+, migrantów_ek i ofiar wojen.
W sobotę w Teatrze Powszechnym w Łodzi otworzy się wystawa retrospektywna „30 lat Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych” w foyer Teatru Powszechnego. Inauguracyjnym spektaklem tegorocznego festiwalu są "Matki. Pieśń na czas wojny" - kolejna odsłona Chóru Kobiet Marty Górnickiej, powstała w koprodukcji Teatru Powszechnego w Warszawie z Maxim Gorki Theather w Berlinie. W niedzielę łódzka publiczność obejrzy obsypaną nagrodami "Małą Piętnastkę - legendy pomorskie" w reżyserii Tomasza Mana z Teatru Nowego w Słupsku.
Więcej informacji na stronach interenetowych. (PAP)
autorka Zuzanna Piwek
zzp/ wj/