Kultura i sztuka 1945-1989

16.02.2013 aktualizacja 19.07.2016

Rękopis Szymborskiej sprzedany na aukcji za 14,4 tys. zł

Za 14,4 tys. zł został sprzedany rękopis dramatu autorstwa Wisławy Szymborskiej podczas sobotniej aukcji krakowskiego antykwariatu "Rara Avis". Cena wywoławcza niepublikowanego dotąd utworu z 1944 r. wynosiła 6 tys. zł. Pozycję kupił nabywca, który swoją ofertę nadesłał pocztą. Z przysługującego prawa pierwokupu nie skorzystały w tym przypadku ani Biblioteka Jagiellońska w Krakowie ani Biblioteka Narodowa w Warszawie.

Utwór Szymborskiej "Zamiast: Za przeproszeniem" jest datowany na październik 1944 r. i dedykowany Tadeuszowi R. Rękopis przekazali na aukcję spadkobiercy adresata utworu.

Rękopis liczy osiem kart sztywnego papieru. Osią dramatu jest rozmowa między królem Władysławem Jagiełłą i jego żoną Jadwigą na temat ich związku, z którego żadna ze stron nie czerpie satysfakcji. Utwór jest stylizowany na średniowieczny manuskrypt z barwnymi inicjałami, odpowiednią czcionką i ilustracjami wykonanymi kredkami i akwarelą.

Wysokie ceny na sobotniej aukcji antykwarycznej "Rara Avis" osiągnęły m.in.: trzytomowa „Polska, jej dzieje i kultura od czasów najdawniejszych do chwili obecnej” z limitowanej edycji liczącej 50 egzemplarzy sprzedana za 38 tys. zł (cena wywoławcza 10 tys. zł), dwa albumy z 336 fotografiami legionowymi autorstwa Tadeusza Langiera sprzedane za 22 tys. zł (cena wywoławcza 5 tys. zł) oraz odręczny list Stanisława Wyspiańskiego do niewymienionej w tekście księgarni Gebethnera sprzedany za 11 tys. zł (cena wywoławcza 8 tys. zł). (PAP)

rgr/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL