40 zespołów wykonujących muzykę dawną weźmie udział w 36. Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”, który rozpocznie się 11 lutego w Kaliszu koncertem w bazylice Św. Józefa. To rekord w historii imprezy.
O "Harfy Eola", czyli festiwalowe nagrody, będą w tym roku walczyć młodzi muzycy z 36 zespołów z całej Polski. Przed publicznością wystąpią też czterej laureaci ubiegłorocznej edycji.
"Schola Cantorum" jest, według organizatorów, jedyną w kraju tego typu imprezą konkursową dla uczniów. Jury ocenia przede wszystkim zgodność prezentowanej przez młodych artystów muzyki i tańca oraz stroju z daną epoką, dobór i opracowanie repertuaru, intonację, ogólny wyraz artystyczny i interpretację stylów muzyki dawnej.
Młodzi artyści rywalizować będą w sześciu kategoriach: chórów, zespołów wokalnych, instrumentalnych, wokalno-instrumentalnych, zespołów prezentujących muzykę w powiązaniu z innymi sztukami, a także uczestników powyżej 21 roku życia.
"Na festiwalu pojawią się młodzi muzycy grający na kopiach dawnych instrumentów. Zobaczymy też barwne widowiska tancerzy w stylizowanych kostiumach. Muzycznie, festiwal obejmuje epoki od średniowiecza, przez renesans do baroku, choć pojawiają się także utwory wczesnego klasycyzmu lub dzieła współczesne inspirowane muzyką dawną" - poinformowała dyrektor festiwalu Grażyna Dziedziak.
W tym roku największą grupę stanowić będą zespoły instrumentalne.
Festiwalowi towarzyszy pod lat na konkurs „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”. Jak podali organizatorzy, w tym roku do oceny zgłoszono ponad pół tysiąca prac.
Uczestnicy festiwalu, poza Kaliszem, wystąpią także w Poznaniu, Gołuchowie, Krotoszynie, Ostrzeszowie oraz w Gizałkach. Wydarzenie potrwa do 16 lutego.
"Schola Cantorum" jest, według organizatorów, jedyną w kraju tego typu imprezą konkursową dla uczniów. Jury ocenia przede wszystkim zgodność prezentowanej przez młodych artystów muzyki i tańca oraz stroju z daną epoką, dobór i opracowanie repertuaru, intonację, ogólny wyraz artystyczny i interpretację stylów muzyki dawnej.(PAP)
rpo/ ls/