Reprodukcje 18 najważniejszych dzieł z kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich, w tym "Damy z gronostajem", "Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem" i tapiserii "Złoty deszcz" można od środy oglądać na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie.
Plenerowa wystawa – w dobie pandemii koronawirusa – ma być sposobem na kontakt ze sztuką i przybliżać publiczności najważniejsze polskie kolekcje.
"Wypełniamy zalecenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące organizowania wydarzeń w otwartych przestrzeniach, jednocześnie wykazując się inicjatywą: współpraca Muzeum Narodowego z Łazienkami Królewskimi, Krakowa z Warszawą, jest tego znakomitym dowodem" – mówi dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski.
"W okresie wielu ograniczeń, m.in. związanych z podróżowaniem, proponujemy obcowanie ze sztuką w galerii plenerowej. Dzięki międzymuzealnej współpracy w Warszawie zobaczymy zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie, zaś w stolicy Małopolski – dzieła z Łazienek Królewskich" – podkreśla dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie prof. Zbigniew Wawer.
Ekspozycja prezentowana w Warszawie poświęcona jest miejscom związanym z działalnością Muzeum Książąt Czartoryskich, takim jak Puławy i Kraków, oraz przełomowym datom w historii tej instytucji. W Łazienkach można zobaczyć reprodukcje dzieł zgromadzonych przez Izabelę Czartoryską i jej potomków, wśród nich "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci, "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna,"Portret Izabeli Czartoryskiej" Kazimierza Wojniakowskiego, "Zwiastowanie" Mistrza Jerzego, tapiserię "Złoty deszcz" i klucz do świątyni Sybilli w Puławach.
29 maja z "rewizytą" do Krakowa przyjedzie wystawa zapowiadającą nowy sezon działalności Łazienek Królewskich w Warszawie - letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. Na placu przed Gmachem Głównym MNK pokazywane będą odrestaurowane budynki, kolekcje dzieł sztuki europejskiej oraz kwitnące ogrody.
Pokaz w Warszawie potrwa do końca czerwca (od 31 maja zostanie przeniesiony do Agrykoli), wystawę w Krakowie będzie można oglądać do połowy lipca.(PAP)
wos/ wj/