Około stu zdjęć Witolda Węgrzyna będzie można od soboty oglądać w Gdańskiej Galerii Fotografii, oddziale Muzeum Narodowego. Wystawa w przekrojowy sposób prezentuje twórczość uznanego, trójmiejskiego fotografa.
Kuratorka wystawy "Witold Węgrzyn. Nieuchwytna materialność" Maja Bieńkowska podkreśliła, że artysta od początku swojej działalności "analizuje naturę fotografii, jej artystyczne możliwości i granice".
"Swobodnie korzysta z repertuaru typowych fotograficznych środków wyrazu – podwójnej ekspozycji, perspektywy, kadrowania i wykorzystania negatywu. Jednak tym, co czyni jego fotografie wyjątkowymi, jest umiejętne posługiwanie się stylistyką typową dla malarstwa, grafiki czy rzeźby. W jego ujęciu fotografia staje się interdyscyplinarną przestrzenią poszukiwań i eksperymentów, a każde zdjęcie to środek poetyckiego wyrazu" - oceniła, cytowana w komunikacie prasowym, kuratorka.
Wyjaśniła, że Węgrzyn skupia czasem swoją uwagę na jednym motywie i fotografuje go na różne sposoby. "Dokumentuje, wprowadza elementy iluzji lub bezpośrednio ingeruje w odbitkę. Twórczo wykorzystując +błędy+ fotograficzne: prześwietlenie, niedoświetlenie czy zadrapania, pyta nieustannie o istotę fotografii. Nie daje jednak gotowych odpowiedzi" - zaznaczyła.
"Wystawa +Witold Węgrzyn. Nieuchwytna materialność+ jest pierwszą tak obszerną i przekrojową prezentacją artystycznego dorobku znakomitego fotografa – od jego debiutu na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, do dziś. Część z prac zostanie pokazana publiczności po raz pierwszy. Sto fotografii wybranych na wystawę dokumentuje bogactwo tematyki i różnorodność artystycznych strategii Węgrzyna. Na wystawie zostaną pokazane oryginalne odbitki autorskie, także te, które zostały wykonane w technikach szlachetnych" - poinformowała Bieńkowska.
Witold Węgrzyn urodził się 15 maja 1945 r. w Wąbrzeźnie (woj. kujawsko-pomorskie). W latach 1959–1964 uczył się fotografii artystycznej w Państwowym Liceum Technik Plastycznych (dziś Zespół Szkół Plastycznych) w Gdyni-Orłowie. W 1965 r. został członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1971 r. należy do Związku Polskich Artystów Fotografików i Rady Artystycznej tej organizacji.
W 1968 r. podjął pracę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dziś Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku. Pełnił funkcję kierownika Pracowni Fotografii w PWSSP oraz Wyższych Zaocznych Studiów Fotografii na Wydziale Malarstwa i Grafiki oraz na Wydziale Grafiki ASP. Był kuratorem i organizatorem wystaw studenckich oraz współautorem sukcesów swoich uczniów w konkursach międzynarodowych.
Swoje prace Węgrzyn prezentował na 28 wystawach indywidualnych i ponad 360 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w krajowych i zagranicznych kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach Muzeów Narodowych w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu, a także Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Gdańska, Muzeum Sopotu, Muzeum Emigracji w Gdyni, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i w zbiorach Instytutu Sztuki Uniwersytetu w Tokio.
Węgrzyn otrzymał wiele odznaczeń. Jest m.in. laureatem nagrody III oraz II stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1978, 1989). Został też odznaczony Medalem imienia Jana Bułhaka (1985), Nagrodą Indywidualną Prezydenta Gdańska (1996) oraz Medalem pięćdziesięciolecia Związku Polskich Artystów Plastyków (1997).
Wystawa "Witold Węgrzyn. Nieuchwytna materialność" będzie czynna do 31 stycznia 2021 r.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ dki/