Kultura i sztuka po 1989 roku

05.01.2019

Reżyser operowy David Pountney przyjął polskie obywatelstwo

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (P) oraz angielski reżyser operowy David Pountney podczas uroczystości nadania brytyjskiemu artyście polskiego obywatelstwa. Fot. PAP/J. Turczyk Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (P) oraz angielski reżyser operowy David Pountney podczas uroczystości nadania brytyjskiemu artyście polskiego obywatelstwa. Fot. PAP/J. Turczyk

Reżyser operowy David Pountney odebrał akt nadania polskiego obywatelstwa. Dokument w sobotę w Warszawie wręczył mu wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Decyzję o przyznaniu obywatelstwa artyście, który sam o to zabiegał, podjął prezydent Andrzej Duda.

David Pountney pochodzi z Wielkiej Brytanii, jest dyrektorem artystycznym Welsh National Opera w Cardiff, współpracuje również m.in. z londyńską English National Opera, Operą Wiedeńską i Bawarską Operą Narodową w Monachium. W Polsce reżyser blisko współpracuje z Instytutem Adama Mickiewicza.

"Do bycia Polakiem zachęciło Davida Pountneya bogactwo kultury polskiej, ale także wieloletnie związki zawodowe z Polską. Reżyser wielokrotnie wystawiał polskie opery" - podkreślił Piotr Gliński podczas uroczystości, która odbyła się w siedzibie MKiDN. Minister przypomniał, że Pountney w 2009 r. na festiwalu w Bregencji wystawił "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego, a w 2015 r., z okazji 50-lecia odbudowy Teatru Wielkiego w Warszawie, zaprezentował nową interpretację "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki.

Ponadto dzięki brytyjskiemu reżyserowi wystawiono dwie inne polskie opery, które - jak podał Instytut Adama Mickiewicza - nie doczekały się inscenizacji w czasach, w których powstały. W 2010 r. w Bregencji wyreżyserował napisaną w 1968 r. "Pasażerkę" Mieczysława Wajnberga z librettem opartym na powieści Zofii Posmysz. Z kolei w 2013 r. jako dyrektor artystyczny festiwalu Bregenzer Festspiele zaprezentował "Kupca weneckiego" w inscenizacji Andrzeja Czajkowskiego.

"Niezwykłe inscenizacje Davida Pountneya prezentowane na wszystkich wiodących scenach operowych na świecie zostały docenione nadaniem reżyserowi licznych medali i wyróżnień, m.in. imienia Janacka, Martinu, a także dwóch nagród imienia Laurence'a Oliviera" - przypomniał minister.

Podczas ceremonii David Pountney, dziękując za nadanie mu polskiego obywatelstwa podkreślił, że jest dumny ze swoich bliskich związków z polską kulturą. "Wielkim zaszczytem i przywilejem w moim życiu zawodowym było to, że mogłem zaangażować się w bardzo różne kultury, ale tu pragnę podkreślić, że kultura polska w tym życiu odegrała rolę wyjątkową" - powiedział reżyser. Wspominał także swoją pracę m.in. nad operą "Straszny Dwór" Moniuszki, którą po raz pierwszy widział w Warszawie w połowie lat 70. "Niestety nie rozumiałem ani słowa z tego, co działo się na scenie" - zaznaczył. Dodał, że mimo to polska muzyka ogromnie go zainteresowała i w tym kontekście zwrócił uwagę na dzieła Mieczysława Wajnberga, które - jak mówił - go odnalazły.

"My jako artyści winniśmy pozostawać otwarci na bodźce ze świata i jeżeli takimi otwartymi będziemy, to różne ciekawe sprawy same będą do nas przybywały" - wyjaśnił i podkreślił też dobrą współpracę nad "Pasażerką" Wajnberga z Waldemarem Dąbrowskim, dyrektorem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Wspominając swoją pracę nad "Strasznym dworem" Pountney wyraził też radość, że polski paszport otrzymuje w czasie inauguracji obchodów Roku Stanisława Moniuszki. Decyzją ministra Glińskiego Pountney otrzymał w sobotę także nominację do komitetu honorowego obchodów 200-lecia urodzin Moniuszki.

Przyjmując polskie obywatelstwo, o które - jak powiedział Pountney - sam zabiegał, reżyser podkreślił także, że jest gorącym zwolennikiem Unii Europejskiej. "To arcydzieła kultury polskiej zbliżyły mnie do obywatelstwa, które właśnie otrzymuję, ale pragnę jasno podkreślić moją wiarę i przynależność do wspólnotowych ideałów Europy. Przyjmując polskie obywatelstwo daję wyraz swojej wierze w łączącą wszystkich Europejczyków kulturę" - mówił.

David Pountney urodził się w 1947 r. w Oksfordzie w Anglii. Debiutował w 1972 r. produkcją "Katii Kabanovej" na Wexford Festival. W latach 1975-1980 w Scottish Opera zrealizował cykl oper Leosa Janacka. Wyreżyserował ponad 20 spektakli w English National Opera. Jest autorem inscenizacji oraz libretta do nowopowstałych dzieł, m.in. prapremier trzech oper sir Davida Maxwella Daviesa. Tłumaczył libretta operowe z języka rosyjskiego, czeskiego, niemieckiego i włoskiego. Za zasługi w dziedzinie sztuki otrzymał tytuły Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego i Kawalera Orderu Sztuki i Literatury Republiki Francuskiej.

W Polsce w 2013 r. artysta został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za promocję polskiej kultury za granicą. (PAP)

nno/ oloz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL