Kultura i sztuka po 1989 roku

12.09.2019

„Robinson” 20 września trafi na afisz bielskiego teatru lalek Banialuka

Spektakl „Robinson” na motywach utworu Daniela Defoe o przygodach Robinsona Crusoe, zaprezentuje 20 września bielski Teatr Lalek Banialuka –zapowiedział w czwartek dyrektor sceny Jacek Popławski. Sztuka adresowana jest do widowni od lat 6.

Reżyser spektaklu, Marek Zakostelecky, powiedział w czwartek, że „wszystkie główne motywy znane z +Robinsona Cruzoe+ pojawiają się w nim”. „Jest koza Barnaba, jest papuga Polly, a w końcu bohater spotyka Piętaszka. Punktem wyjścia jest jednak chłopiec w śpiączce, który chce się z niej wybudzić. (…) Może to będzie trudne dla najmłodszych odbiorców, ale z drugiej strony współcześnie nastąpił tak duży postęp, że można już opowiadać trudniejsze historie” – powiedział twórca.

Zakostelecky podkreślił, że spektakl ma też skłonić widza do refleksji, że warto cieszyć się w życiu z rzeczy najprostszych, codziennych.

Na scenie widzowie zobaczą zarówno aktorów, jak i lalki. W spektaklu wezmą udział: Dominika Kaczmarek, Lucyna Sypniewska, Dagmara Włoszek, Konrad Ignatowski, Ziemowit Ptaszkowski, Radosław Sadowski i Piotr Tomaszewski. Autorami scenariusza są Zakostelecky oraz Elżbieta Chowaniec. Muzykę skomponował Vratislav Sramek, a ruch sceniczny opracowała Aneta Jankowska.

„Robinson” będzie pierwszą z czterech premier w bielskiej Banialuce w tym sezonie.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce. W 2017 r. świętował 70-lecie. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/aszw/ 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL