Kultura i sztuka po 1989 roku

12.10.2016

Rod Stewart otrzymał tytuł szlachecki z rąk księcia Williama

Ceremonia nadania tytułu szlacheckiego Rodowi Stewartowi. Fot. PAP/EPA Ceremonia nadania tytułu szlacheckiego Rodowi Stewartowi. Fot. PAP/EPA

Gwiazda brytyjskiego rocka Rod Stewart otrzymał we wtorek z rąk księcia Williama tytuł szlachecki przyznany mu w czerwcu z okazji 90. urodzin królowej Elżbiety II – podało biuro prasowe pałacu Buckingham, gdzie odbyła się ceremonia pasowania muzyka na rycerza.

71-letni Sir Roderick David Stewart, autor takich przebojów, jak "Maggie May", "You wear it well" czy "Tonight's the Night" został wyróżniony - jak podano - w uznaniu jego osiągnięć artystycznych w ciągu pięćdziesięciu lat nieprzerwanej obecności na scenie oraz działalność charytatywną.

Podczas ceremonii towarzyszyła mu żona, Penny Lancaster, oraz dwójka najmłodszych dzieci – Aiden i Alastar. Trzykrotnie żonaty Rod Stewart jest ojcem ośmiorga potomstwa. Najmłodsze dziecko przyszło na świat, gdy miał 65 lat.

Rod Stewart, w którego twórczości krytycy dostrzegają mieszankę różnych stylów i gatunków takich jak hard rock, soft rock, folk rock i country rock, AOR, blues rock, biały soul i pop tradycyjny, jest obdarzony ciepłym, charakterystycznie zachrypniętym głosem. Zdolności interpretacyjne, kompozytorskie i wyjątkowa osobowość sceniczna uczyniła go jednym z najpopularniejszych piosenkarzy drugiej połowy XX. wieku. Z urodzenia jest Anglikiem, jednak uważa się za Szkota. Szacuje się, że sprzedał łącznie ponad 250 milionów singli i płyt.

W swej wypowiedzi dla agencji Reutera Rod Stewart powiedział, że książę Cambridge – William zachęcał go podczas pasowania, by nie rezygnował z tras koncertowych i nagrywania. "Odpowiedziałem, że nie zrezygnuję, ponieważ mam na utrzymaniu ośmioro dzieci i za bardzo nie mam wyboru" – dodał.  (PAP)

mars/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL