Konferencje naukowe, wystawy, spotkania szkół kopernikańskich, reaktywacja szlaku miast kopernikańskich oraz ponowne badanie życie i twórczości Kopernika to pomysł województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego na rok 2013 ogłoszony Rokiem Kopernika.
Rok 2013 poświęciły Kopernikowi sejmiki obu województw tj. warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. W jego ramach oba regiony planują szereg imprez, które mają upowszechnić wiedzę o tym, że Kopernik związany był z tymi krainami, mają też przypomnieć o słynnym astronomie w kraju i na świecie. W piątek w Olszynie marszałkowie obu regionów, Jacek Protas i Piotr Całbecki, podpisali w Olsztynie list intencyjny w sprawie współpracy.
"Współpraca ta będzie polegać na koordynacji działań i wzajemnej promocji, a także czynnym uczestnictwie w imprezach w obu regionach" - sprecyzował marszałek warmińsko-mazurskiego Jacek Protas.
"Poprosimy o objęcie honorowego patronatu nad Rokiem Kopernika w naszych regionach prezydenta Bronisława Komorowskiego" - dodał marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
Obaj marszałkowie przyznali, że do współpracy zaproszone zostaną też inne miasta związane z Kopernikiem, m.in. Kraków oraz Kaliningrad (dawny Królewiec) i Wilno oraz włoskie uniwersytety w Padwie czy Ferrarze.
W woj. warmińsko-mazurskim inauguracja Roku Kopernika odbędzie się 17 stycznia - wtedy przy środku Badań Naukowych w Olsztynie ma zostać otwarta Pracownia Kopernikańska. W jej ramach historycy na nowo będą badać życie i twórczość Kopernika, gdyż jak zauważył Protas, "Kopernik był posiadaczem tak wielu zdolności i talentów, że na pewno można go odkryć na nowo".
W kujawsko-pomorskim Rok Kopernikański ma być zainaugurowany 18 lutego tj. w przeddzień urodzin Kopernika. Zostanie wówczas wykonany skomponowany specjalnie na tę okazję utwór - "Nieszpory kopernikańskie".
Oba regiony chcą reaktywować zloty szkół kopernikańskich (jest ich w całym kraju ok. 80) oraz wskrzesić zapomniany dziś szlak miast związanych z Kopernikiem (powołano go w 1973 roku z okazji 500 rocznicy urodzin Kopernika - PAP).
"Mało kto wie, że +Traktat o monecie+ Kopernik napisał w Grudziądzu, warto takie wydarzenia przypominać i się nimi promować" - podkreślił Całbecki.
Marszałkowie obu regionów przyznali także, że będą chcieli aplikować wspólnie po unijne pieniądze na odnawianie zabytków związanych z Kopernikiem. "Chcemy sięgnąć po środki centralne, nie regionalne" - zapowiedział Całbecki.
W ramach Roku Kopernika zaplanowano w obu regionach po kilkanaście imprez, spotkań i konferencji naukowych.
W 2013 roku przypadają trzy ważne rocznice związane z życiem i działalnością naukową Mikołaja Kopernika – 540. rocznica urodzin, 470. rocznica śmierci oraz 470. rocznica pierwszego wydania "De revolutionibus orbium coelestium". Marszałkowie obu regionów przyznali, że podejmowane w 2013 roku mają rozpocząć przygotowania do przypadającej za 10 lat okrągłej 550 rocznicy urodzin astronoma.
Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 w Toruniu, zmarł 24 maja 1543 we Fromborku - w tamtejszej katedrze odnaleziono jego szczątki, które uroczyście ponownie pochowano w 2010 roku. Przy ponownym pochówku samorządy wojewódzkie obu regionów współpracowały ze sobą.(PAP)
jwo/ ls/