Kultura i sztuka po 1989 roku

22.06.2015 aktualizacja 19.07.2016

Rosjanin Petrenko wybrany na szefa Filharmoników Berlińskich

Kirył Petrenko zastąpi Simona Rattle'a na stanowisku dyrektora muzycznego Filharmoników Berlińskich - jednej z najbardziej znanych orkiestr symfonicznych na świecie. O nominacji 43-letniego muzyka kierownictwo orkiestry poinformowało w poniedziałek.

Wybór Petrenki, obecnie dyrektora muzycznego Bawarskiej Opery Państwowej, był drugą próbą znalezienia następcy Rattle'a, który w 2017 roku obejmie stanowisko dyrygenta w Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Pierwsza próba, ponad miesiąc temu, zakończyła się niepowodzeniem. Członkowie berlińskiej orkiestry nie zdołali wówczas porozumieć się co do następcy. Maraton wyborczy trwał wówczas niemal dwanaście godzin. Zgodnie z demokratyczną tradycją, wyboru dokonują wszyscy muzycy należący do zespołu.

Petrenko dyrygował dotychczas trzema koncertami Filharmoników. To wystarczyło, żeby przekonać się o jego zaletach - powiedział rzecznik orkiestry. Decyzja zapadła w niedzielę. Nie wiadomo, kiedy Petrenko przejmie schedę po swoim poprzedniku.

Petrenko kieruje od dwóch lat Bawarską Operą Państwową. Pochodzi z Omska na Syberii. W 1990 roku przeprowadził się wraz z rodziną do Austrii, gdzie jego ojciec pracował jako skrzypek. W latach 2002 - 2007 Petrenko był dyrektorem muzycznym berlińskiej Komische Oper.

Rattle kierował Filharmonikami od 2002 roku. W 2017 roku obejmie stanowisko dyrygenta w Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej; przez rok zamierza prowadzić obie orkiestry równocześnie, zanim w 2018 roku poświęci się całkowicie pracy w stolicy Wielkiej Brytanii.

Istniejąca od 133 lat orkiestra Filharmoników Berlińskich uznawana jest za jedną z najwybitniejszych orkiestr symfonicznych na świecie. Stanowisko dyrygenta w tej orkiestrze uważane jest za "najważniejszy fotel w świecie muzyki poważnej" - pisze agencja dpa.

Wśród Filharmoników Berlińskich znajdują się przedstawiciele blisko 20 narodowości, w tym także muzycy polscy, m.in. Daniel Stabrawa, pełniący funkcję pierwszego koncertmistrza orkiestry.

Początki Filharmoników Berlińskich sięgają 1882 roku, gdy 54 muzyków odłączyło się od orkiestry grającej muzykę rozrywkową i założyło własny zespół. W 1952 roku władze Berlina zapewniły orkiestrze autonomię. W przeszłości dyrygentami były takie sławy jak Wilhelm Fuertwaengler, Sergiu Celibidache, Herbert von Karajan i Claudio Abbado.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ lm/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL