Kultura i sztuka po 1989 roku

12.06.2017

Rozbudowa Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce - projekty nowych wystaw

Galeria polskiego malarstwa emigracyjnego epoki romantyzmu i stała wystawa wycinanek znajdą się w rozbudowanym Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce (Mazowieckie). Placówka powiększy się o sąsiednią zabytkową kamienicę, zrewitalizowaną do połowy 2018 r.

W odrestaurowanym i zaadaptowanym na cele muzealne obiekcie znajdzie się także nowa ekspozycja historyczna, opowiadająca dzieje Ostrołęki, jako miasta leżącego nad Narwią.

Planowane jest ponadto utworzenie pracowni etno-design z warsztatami rękodzieła, według oryginalnych wzorów kurpiowskich.

Rewitalizacja kamienicy już trwa. Część obiektu przeznaczona na przedsięwzięcia edukacyjne będzie udostępniona już w drugiej połowie 2018 r. Natomiast nowe, stałe wystawy zostaną otwarte w 2019 r. - poinformowała PAP Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

„Posiadamy ogromną kolekcję wycinanek kurpiowskich. Stąd pomysł nowej, stałej wystawy prezentującej te eksponaty, znajdujące się dotąd w magazynach. Będzie również ekspozycja poświęcona Ostrołęce i roli, jaką w historii tego miasta odgrywało jego położenia na Narwią. Integralnym elementem wystawy będzie okno z widokiem w kierunku rzeki. Planujemy także galerię malarstwa romantycznego, emigracyjnego, gdzie prezentowane będą prace artystów, którzy po Powstaniu Listopadowym znaleźli się na obczyźnie i tam kontynuowali swą twórczość. Tworzymy właśnie taką kolekcję” – powiedziała Samsel.

Jak przypomniała Muzeum Kultury Kurpiowskiej posiada w swych zbiorach m.in. dwa obrazy Karola Malankiewicza (1802-77), powstańca listopadowego w stopniu kapitana, uczestnika bitwy pod Ostrołęką w 1831 r., który po upadku insurekcji wyemigrował do Francji, gdzie zmarł. Są to dwa płótna olejne: „Bitwa pod Ostrołęką” oraz „Scena batalistyczna”, dzieło zakupione przez placówkę w tym roku dzięki wsparciu mazowieckiego samorządu.

„Posiadamy ogromną kolekcję wycinanek kurpiowskich. Stąd pomysł nowej, stałej wystawy prezentującej te eksponaty, znajdujące się dotąd w magazynach. Będzie również ekspozycja poświęcona Ostrołęce i roli, jaką w historii tego miasta odgrywało jego położenia na Narwią. Integralnym elementem wystawy będzie okno z widokiem w kierunku rzeki. Planujemy także galerię malarstwa romantycznego, emigracyjnego, gdzie prezentowane będą prace artystów, którzy po Powstaniu Listopadowym znaleźli się na obczyźnie i tam kontynuowali swą twórczość. Tworzymy właśnie taką kolekcję” – powiedziała Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

„Cały projekt rewitalizacji kamienicy i jej adaptacji na cele muzealne to także poszerzenie przestrzeni edukacyjnej, przeniesienie biblioteki, w której mieścić się będzie cyfrowe archiwum tradycji Kurpiów oraz udostępnienie pracowni etno-design, czyli warsztatów rękodzieła, co planowane jest na czerwiec 2018 r. Natomiast na aranżację stałych ekspozycji potrzebujemy więcej czasu i stąd 2019 r., jako termin otwarcia nowych wystaw” – zaznaczyła Samsel.

Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej wyjaśniła, że w ramach pracowni etno-design realizowane będą warsztaty rękodzieła ludowego prowadzone przez twórców z regionu Kurpiów. „Chcemy także by pracownia ta była miejscem, gdzie zwiedzający, po obejrzeniu wycinanek kurpiowskich, będą mogli wykonać samodzielnie, korzystając z przygotowanych wcześniej tradycyjnych wzorów, ale według własnego pomysłu, oryginalną pamiątkę z naszego muzeum” – dodała Samsel.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w ramach utrwalania i propagowania kultury kurpiowskiej planuje jednocześnie organizowanie konkursu na projektowanie przedmiotów użytkowych. „Będziemy starali się rozwijać stałą współpracę z absolwentami średnich szkół plastycznych, jak też wyższych uczelni artystycznych, organizując dla nich coroczny konkurs, na projekty różnego rodzaju przedmiotów użytkowych, których zdobnictwo nawiązywałoby do sztuki kurpiowskiej. Chcielibyśmy, aby najlepsze projekty były potem wdrażane do produkcji” – dodała Samsel.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce istnieje od 1975 r. Zostało ono utworzone w pochodzącym z lat 20. XIX w. klasycystycznym budynku dawnej poczty. Placówka działała jako muzeum okręgowe, otrzymując obecną nazwę w 1998 r. Od 1999 r. podlega samorządowi województwa mazowieckiego. Posiada ponad 14 tys. muzealiów.

W 2015 r. Muzeum Kultury Kurpiowskiej dzięki dotacji samorządu Mazowsza zakupiło za ponad 1,9 mln zł sąsiadującą z placówką kamienicę, gdzie planowana jest jej nowa cześć ekspozycyjna i edukacyjna. Rozpoczęty remont obiektu i jego adaptacja na cele muzealne to inwestycja za ponad 7,9 mln zł, z czego 3,3 mln zł pochodzi ze środków unijnych, a pozostałe 4,6 mln zł z budżetu mazowieckiego samorządu.(PAP)

mb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL