Kultura i sztuka po 1989 roku

24.11.2017

Rozpoczął się 44. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej w Kaliszu

Rozpoczął się 44. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej w Kaliszu. Podczas wydarzenia, które potrwa do niedzieli, odbędzie się dziewięć koncertów. Wystąpią m.in. Tomasz Stańko New York Quartet, Dorota Miśkiewicz, Maciej Obara Quartet, grupa The Necks z Australii.

"Festiwal będzie świeży i śmiały, bo sięgnie do samych korzeni jazzu. Pokaże, że jazz w Polsce ma się dobrze" - powiedział PAP dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Dariusz Grodziński.

Podczas tegorocznej edycji na scenie wystąpi Tomasz Stańko New York Quartet z albumem "December Avenue".

"Tomasz Stańko kończy swoją trasę promocyjną albumu +December Avenue+. Artysta mimo 75 lat jest w pełni sił twórczych i ta płyta zasługuje na bardzo dużą uwagę. Będziemy Tomasza witać na tym spektakularnym koncercie, tym bardziej, że koncertuje w Polsce i to dla festiwalu kaliskiego jest dużym zaszczytem" - podkreślił Grodziński.

Nowością będzie grupa The Necks z Australii oraz Maciej Obara Quartet z albumem “Unloved” z 2017 roku.

Na festiwalu wystąpią też Kamil Piotrowicz Sextet, Dorota Miśkiewicz z repertuarem z płyty Piano.pl oraz Mateusz Gawęda Trio z albumem "Overnight tales" z 2016 roku.

"Będziemy mieli aż sześć nowości wydawniczych w tym trzy bardzo świeże, bo jeszcze z roku 2017, a trzy z końcówki roku 2016. Pomimo swojego zaawansowanego wieku festiwal ciągle pokazuje najnowsze trendy w muzyce jazzowej" – ocenił Grodziński.

Dyrektor CKiS podkreślił, że będzie to wydarzenie "odważne stylistycznie, sięgające do samych korzeni jazzu", ponieważ zostanie także zaprezentowana muzyka ragtime w wykonaniu Marcina Maseckiego w duecie z perkusistą Jerzym Rogiewiczem.

"Na drugim biegunie pojawi się jazz eksperymentalny, przestrzenny, ambientowy w wykonaniu Australijczyków z grupy The Necks, która nowatorsko podchodzi do muzyki już od roku 1987, gdzie od 30 lat gra jazz bardzo nieoczywisty, wymykający się wszelkim schematom. Ale publika szaleje za tym zespołem i myślę, że taka sama owacja spotka ten zespół u nas w Kaliszu" – skomentował Grodziński.

Organizatorem 44. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych jest CKiS przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu i Urzędu Miasta Kalisza.(PAP)

autor: Ewa Bąkowska

bak/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL