Warsztaty plastyczne, teatralne, happeningi, przedstawienia, zabawy - to niektóre z atrakcji zaplanowanych w ramach Festiwalu Baśni i Legend Pogranicza, który rozpoczął się w sobotę na Suwalszczyźnie. Impreza potrwa dwa dni.
"Festiwal Baśni i Legend Pogranicza polsko-litewskiego pokaże elementy kultury polskiej i litewskiej poprzez tematykę bajek, baśni, legend, obrzędów zwyczajów i folkloru sąsiadujących regionów. To edukacyjna impreza dla rodzin z dziećmi" – poinformowała PAP Renata Zakrzewska z Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej w Suwałkach, która jest organizatorem imprezy.
Dodała, że w programie znajdą się wykonania muzyczne, opowieści, baśnie i legendy pogranicza, plenerowe inscenizacje obrzędowe, interaktywne warsztaty, konkursy oraz inne działania prowadzane przez animatorów z udziałem artystów z Polski i Litwy.
Festiwal rozpoczął się od prezentacji kolorowego taboru baśni, który wyruszył z Suwałk, pojedzie do Augustowa, Sejn i Puńska. W tej ostatniej miejscowości odbędą się w sobotę atrakcje festiwalowe. W Puńsku została niedawno wybudowana jedna z siedmiu wiosek na szlaku bajkowym o nazwie „Wioska Dwóch Mistrzów”.
Tam w sobotę będą animacje z Koszałkiem Opałkiem i zajęcia edukacyjne np. wyrób świec czy pieczenie chleba. Organizatorzy zaplanowali wieczór baśni i legend związany z Baśniowym Szlakiem Suwalszczyzny. Będą opowieści, występy, zagadki i konkursy.
Baśniowy Szlak Suwalszczyzny to siedem wiosek. Każda z nich ma odrębny profil tematyczny, własnego patrona oraz legendę. W Nowej Wsi k. Suwałk jest Wioska Wesołych Wędrowców, w Puńsku Wioska Dwóch Mistrzów, w Kopcu k. Sztabina Wioska Darów Lasu, w Rutce Tartak Dolina Przygód nad Szeszupą, w Bakałarzewie Wioska Zapomnianych Wojów, w Sejnach Miasteczko Sekretnych Uliczek w ogrodzie Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach Zaułek Krasnoludków.
Poprzez festiwal, Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna chce promować wszystkie te miejsca i poprzez naukę i zabawę młodzieży i dzieciom pokazać potencjał Suwalszczyny oraz pogranicza polsko-litewskiego.
W niedzielę festiwal przeniesie się do Nowej Wsi K. Suwałk. Tam w Wiosce Wesołych Wędrowców zaplanowano warsztaty archeologiczne, rzeźbiarskie i plastyczne. Dodatkowo odbędzie się seans w baśniowym planetarium, dzieci będą bawiły się w podbój baśniokosmosu. Po południu będzie można obejrzeć m.in. litewską legendę pt. „Królowa węży”, oraz wysłuchać opowiadania o poszukiwaniu szczęścia. (PAP)
bur/ as/