Kultura i sztuka po 1989 roku

15.01.2020

Rozpoczął się nabór do Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty

Teatr Muzyczny w Łodzi rozpoczął nabór do 3. edycji Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Organizatorzy imprezy, skierowanej do tej pory do artystów w wieku od 19 do 30 lat i odbywającej się w ramach Festiwalu OFF Północna, rozszerzyli w tym roku jej formułę.

"Z wielu stron napłynęły do nas prośby o podniesienie progu wiekowego dla zgłaszających się, więc postanowiliśmy w tym roku się do nich przychylić. Od teraz zapraszamy do muzycznych zmagań uczestników w wieku od 19 do 35 lat. Fantastyczny odzew ze strony śpiewających aktorów z całego kraju w dwóch pierwszych edycjach spowodował, że chcemy rozwijać wydarzenie" – podkreśliła dyrektorka Teatru Muzycznego w Łodzi Grażyna Posmykiewicz.

Konkurs, którego patronem jest poeta, dramaturg, satyryk i piosenkarz Jonasz Kofta, nazywany wieszczem polskiej piosenki, ma charakter ogólnopolski  i składa się z trzech etapów – naboru, przesłuchań oraz występu finałowego. 

"Poszerzyliśmy nie tylko zakres wiekowy uczestników, ale także terminy zgłoszeń, które można składać do 13 marca. Zwiększył się też skład jury, do którego dołączyła m.in. pełnomocniczka prezydenta Łodzi ds. równego traktowania Agnieszka Łuczak. Jej obecność związana jest z tym, ze przewodniczący Rady Miasta Łodzi ufundował specjalną nagrodę dla wykonawcy, którego utwór będzie niósł najwięcej treści związanych z równouprawnieniem, równością i tolerancją" – zaznaczył pomysłodawca i koordynator Festiwalu OFF Północna Krzysztof Wawrzyniak.

Poza tym w jury konkursu, któremu przewodzić będzie reżyser spektakli muzycznych Wojciech Kościelniak, zasiądzie pisarz Piotr Kofta (syn Jonasza), aktor i reżyser Konrad Imiela, dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Łodzi Jakub Szydłowski, aktorka i wokalistka Beata Olga Kowalska oraz aktor, wokalista i reżyser Cezary Studniak. Honorowym członkiem jury będzie też zwycięzca plebiscytu publiczności minionej edycji.

Uczestnicy naboru powinni nadesłać na mailowy adres teatru nagranie z wykonaniem dwóch utworów, w tym jednej piosenki autorstwa Jonasza Kofty. Laureaci wystąpią w czasie finałowego koncertu trzeciej edycji Festiwalu Off-Północna, w ramach którego organizowany jest konkurs. Najlepszy wykonawca otrzyma statuetkę Jonaszka i 3 tys. zł. Przewidziane są też nagrody pieniężne dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca.

Młodych śpiewających artystów do udziału w konkursie zaprosił syn patrona tej imprezy.

"Jonasz miał wielką słabość do młodych artystów; zawsze czuł się w obowiązku, aby pomagać im na różne sposoby. Tak pomagać, jak jemu starsi i doświadczeni koledzy pomogli, gdy zaczynał swoją karierę w kabarecie Hybrydy w latach 60. Dlatego wydaje mi się, że byłby absolutnie zachwycony, gdyby mógł tu być z nami w Teatrze Muzycznym w Łodzi w dniu konkursowym" – podkreślił Piotr Kofta.

Festiwal, którego trzecia edycja odbędzie się w dniach 18-26 kwietnia, to pierwszy w Łodzi przegląd małych form dramatyczno-muzycznych. Wydarzeniem tym Teatr Muzyczny rozbudowuje swój repertuar o niezależne i różnorodne produkcje w wykonaniu grup z całej Polski.

"OFF Północna jest dla naszego teatru ogromnie ważny. Od kilku lat poszukiwaliśmy sposobu pozyskania szerszej publiczności – z innej grupy wiekowej niż ta, która do niedawna przychodziła do nas na spektakle – wówczas przede wszystkim operetkowe. Propozycja zorganizowania festiwalu z początku była zaskakująca, z czasem okazało się, że była to dobra decyzja. Przyjeżdżają do nas wspaniali artyści i udało nam się przełamać stereotypowe myślenie o Teatrze Muzycznym" – uważa Posmykiewicz.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ dki/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL