Debata o sprawiedliwości, spektakle, spotkania autorskie, wystawa i gra miejska odbędą się w Radomiu w ramach rozpoczynającego się w środę w tym mieście VIII Festiwalu Filozoficznego „Okna”. Patronem imprezy jest urodzony w Radomiu filozof Leszek Kołakowski.
Imprezę otwiera prezentacja wydanej przez Radomskie Towarzystwo Naukowe niedokończonej bajki Leszka Kołakowskiego „Ośmiornica”. Konkurs na jej zakończenie wygrała uczennica jednej z radomskich szkół, Paulina Krajewska. „Na podstawie tego tekstu miejscowy Teatr Poszukiwań przygotował adaptację teatralną bajki” – poinformował jeden z organizatorów „Okien” Marcin Kępa.
Celem festiwalu jest propagowanie filozofii jako nauki. Jednocześnie - poprzez różnorodność imprez - organizatorzy chcą też udowodnić, że ma ona przełożenie na różne dziedziny współczesnego życia. Głównym elementem festiwalu jest debata filozoficzna, z udziałem filozofów i laureatów Olimpiady Filozoficznej. Co roku bierze w niej udział córka Leszka Kołakowskiego – Agnieszka Kołakowska. W tym roku debata będzie poświęcona sprawiedliwości.
W ramach festiwalu otwarta zostanie wystawa malarstwa, rzeźby, grafiki i rysunku ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu pt. „Zbrodnia i kara. Czy możliwa jest sprawiedliwość?. Zaplanowano także m.in. spotkanie z radomskim filozofem prof. Cezarym Mordką i spotkanie autorskie ze Zbigniewem Mentzlem.
Radomskie „Okna” - jak podkreśla Kępa – są także formą kultywowania pamięci o patronie festiwalu, profesorze Leszku Kołakowskim. Rzeźba filozofa za kilka miesięcy stanie na głównym deptaku Radomia. Jej autorem jest artysta z Krakowa Karol Badyna, który wygrał konkurs ogłoszony przez władze Radomia. W ramach festiwalu zaprezentowane zostaną pozostałe projekty zgłoszone do konkursu.
Kołakowskiemu poświęcona będzie także zaplanowana w programie „Okien” gra miejska. Jej uczestnicy będą musieli odnaleźć w mieście miejsca związane z profesorem, a także rozwiązać zagadkę filozoficzną.
Leszek Kołakowski - jeden z najwybitniejszych polskich filozofów, publicysta, prozaik, autor satyr i bajek - urodził się 23 października 1927 roku w Radomiu. Zmarł 17 lipca 2009 w Oxfordzie, w wieku 82 lat.
W 1994 roku profesor otrzymał tytuł honorowego obywatela Radomia. Po raz ostatni Kołakowski odwiedził Radom w październiku 2007 r. Miasto zorganizowało dla niego wielką fetę z okazji 80. urodzin. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Kołakowski odebrał medal "Bene Merenti - Civitas Radomiensis" ("Dobrze Zasłużonemu - Społeczeństwo Radomia") oraz honorowe członkostwo w Radomskim Towarzystwie Naukowym.
Na ścianie kamienicy przy ul. Niedziałkowskiego, gdzie mieszkał filozof, znajduje się upamiętniająca ten fakt tablica. W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu znajduje się "Gabinet Profesora Leszka Kołakowskiego", czyli stała wystawa, na której są pamiątki po profesorze przekazane przez jego żonę i córkę.
VIII Radomski Festiwal Filozoficzny „Okna” potrwa do niedzieli. Jego głównym organizatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” (PAP)
ilp/ par/