We Frankfurcie nad Menem we wtorek rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki - największe na świecie spotkanie branży wydawniczej. W tegorocznej edycji uczestniczy 7300 wystawców z ponad 100 krajów, w tym z Polski. Gościem honorowym targów jest Brazylia.
W programie pięciodniowych targów jest ponad 3 000 imprez, w tym spotkania z autorami, odczyty i pokazy. Do Frankfurtu przyjedzie 1 500 autorów. Organizatorzy spodziewają się 300 tys. gości.
Prezes Stowarzyszenia Niemieckich Księgarzy (Boersenverein des Deutschen Buchhandels) Gottfried Honnefelder przy okazji otwarcia targów zwrócił uwagę, że udział księgarni tradycyjnych w rynku wydawniczym od lat spada, jednak proces ten udało się w ostatnim czasie powstrzymać. "Tradycyjni księgarze wykazują nową wolę walki" - powiedział.
Telewizja publiczna ARD podała, że co szósta książka w Niemczech kupowana jest w internecie, a coraz więcej publikacji nie ukazuje się w wersji papierowej, lecz jest dostępna tylko w internecie. Dyrektor Frankfurckich Targów Juergen Boos powiedział, że branża księgarska "odnajduje się na nowo". Wskazał na falę nowych firm (start up) w branży wydawniczej, eksperymentujących zarówno z formą opowiadania, jak i z formami technologicznymi.
Do Frankfurtu przyjechało ponad 70 brazylijskich autorów. Podczas trwającej do niedzieli imprezy zaprezentują 260 nowości z Brazylii i o niej. Pawilon gościa honorowego targów, łącznie ze znajdującymi się w nim sprzętami, został wykonany w całości z tektury.
"Dyktatura wojskowa zdusiła duchowe przemiany w Brazylii. Teraz ten duch odradza się. Panuje nastrój przełomu. Chcieliśmy pokazać te zjawiska" - powiedziała twórczyni brazylijskiego pawilonu Daniela Thomas.
Znany brazylijski pisarz Paulo Coelho zapowiedział, że nie przyjedzie do Frankfurtu, uzasadniając swoją absencję niesprawiedliwym jego zdaniem wyborem reprezentacji Brazylii przez władze kraju.
"Z 70 zaproszonych pisarzy znam tylko 20, o pozostałych 50 nigdy jeszcze nie słyszałem. Podejrzewam, że są to przyjaciele przyjaciół innych przyjaciół. To kumoterstwo" - napisał pisarz na Twitterze w niedzielę.
Na zorganizowanym przez Instytut Książki polskim stoisku zaprezentuje się 33 wydawców z Polski. Oprócz tegorocznych nowości wydawniczych Polska pokaże wybór tłumaczeń utworów Sławomira Mrożka. Na specjalnej wystawie zostaną pokazane najciekawsze polskie książki dla dzieci i młodzieży oraz dorobek Programu Translatorskiego ©POLAND.
Ostatniego dnia targów, w niedzielę, we frankfurckim kościele św. Pawła wręczona zostanie najbardziej prestiżowa niemiecka nagroda literacka - Pokojowa Nagroda Księgarzy Niemieckich. Tegoroczną laureatką jest białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz, poruszająca w swej twórczości problematykę katastrofy w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, rozpadu ZSRR i udziału kobiet w drugiej wojnie światowej.
Jacek Lepiarz (PAP)
lep/ mc/