Na Ukrainie rozpoczęły się "Polsko-ukraińskie muzyczne dialogi" - cykl koncertów, w którym muzycy z zespołu kameralnego "Kijowscy Soliści" pod dyrekcją polskiego dyrygenta Romana Rewakowicza przedstawią publiczności utwory kompozytorów polskich i ukraińskich.
Tournee, które wystartowało w poniedziałek, prowadzi po dziewięciu miastach centralnej i wschodniej Ukrainy. Będzie trwało do 28 maja i zakończy się w Filharmonii Narodowej w Kijowie – poinformował PAP Rewakowicz.
"Jest to w pewnym sensie podsumowanie moich ponad 20-letnich działań na rzecz budowania kontaktów muzycznych między Polską i Ukrainą" – wyjaśnił dyrygent, który jednocześnie kieruje fundacją Pro Musica Viva promującą muzykę polską na Ukrainie i ukraińską w Polsce.
W ramach cyklu publiczność na Ukrainie usłyszy utwory kompozytorów polskich: Tomasza Opałki, Zygmunta Krauzego, Wojciecha Kilara i Macieja Zielińskiego oraz ukraińskich: Zołtana Ałmaszi, Ihora Szczebakowa, Ołeksandra Szymko i Wałentyna Sylwestrowa.
"Jest to zestawienie dwóch szkół kompozytorskich i dwóch kontekstów estetycznych, co daje pewien moment poznawczy i buduje napięcie. Zależało mi na tym, by pokazać różnych kompozytorów, tych uznanych mistrzów i twórców młodych. Jest to panorama tego, co dzieje się w życiu muzycznym w Polsce i na Ukrainie" – podkreślił Rewakowicz.
W ocenie dyrygenta, który regularnie występuje na Ukrainie, polska muzyka jest w tym kraju obecna m.in. dzięki działalności Polskiego Instytutu w Kijowie, czego nie można powiedzieć o obecności ukraińskiej muzyki w Polsce. "Widać tu pewną dysproporcję: muzyka polska brzmi na Ukrainie o wiele częściej niż ukraińska w Polsce" – zaznaczył.
Muzycy uczestniczący w "Polsko-ukraińskich muzycznych dialogach" odwiedzą: Czerkasy, Kiriwohrad, Krzywy Róg, Zaporoże, Dniepropietrowsk, Charków, Sumy, Połtawę i Kijów. Trasę koncertową zorganizowano przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ ulb/