Kultura i sztuka po 1989 roku

19.05.2016 aktualizacja 19.07.2016

Rozpoczęły się VII Warszawskie Targi Książki

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas VII Warszawskich Targów Książki. Fot. PAP/M. Obara Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas VII Warszawskich Targów Książki. Fot. PAP/M. Obara

Ponad 800 wydawców z 25 krajów uczestniczy w VII Warszawskich Targach Książki, które odbywają się od 19 do 22 maja na Stadionie PGE Narodowym. W programie zaplanowano prawie 1500 spotkań, dyskusji, debat, konkursów i wystaw.

W otwarciu targów wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Wicepremier powitał przedstawicieli gościa honorowego targów, którym w tym roku są Węgry. Nawiązując do znanego powiedzenia "Polak, Węgier-dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki" Gliński mówił, że "w obu dziedzinach stawaliśmy na wysokości zadania". "Obecnie rządy Polski i Węgier stają wspólnie w obronie tradycyjnych europejskich wartości" - podkreślił Gliński, przypominając, że w czwartek wieczorem odbędzie się inauguracja Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Potrwa on nawet dłużej niż rok - w ciągu najbliższych 20 miesięcy w całej Polsce odbywać się będą prezentacje węgierskiej kultury.

Minister Gliński przypomniał też, że w Polsce wciąż spada czytelnictwo książek i że jest to "poważny problem", a promocja czytelnictwa jest jednym z priorytetów działania MKiDN, które będzie kontynuować działania w tym zakresie zapoczątkowane przez poprzednich ministrów kultury.

W ciągu najbliższych pięciu lat na promocję czytelnictwa wydanych zostanie ponad 650 mln zł. Zdaniem Glińskiego spadek czytelnictwa książek związany jest nie tylko ze zmianami technologicznymi, ale też z "kryzysem kultury globalnej", wobec którego politycy nie mogą pozostać obojętni, muszą mu przeciwdziałać.

Wicepremier powitał przedstawicieli gościa honorowego targów, którym w tym roku są Węgry. Nawiązując do znanego powiedzenia "Polak, Węgier-dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki" Gliński mówił, że "w obu dziedzinach stawaliśmy na wysokości zadania". "Obecnie rządy Polski i Węgier stają wspólnie w obronie tradycyjnych europejskich wartości" - podkreślił Gliński, przypominając, że w czwartek wieczorem odbędzie się inauguracja Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Podczas VII Warszawskich Targów Książki 2016 na blisko 12 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej zaprezentuje się 815 wystawców z 25 krajów (m.in. z Australii, Belgii, Chin, Francji, Grecji, Kanady, Niemiec, Rumunii, Słowacji, USA, Tajwanu oraz Polski) oraz ponad tysiąc autorów - w zeszłym roku było ich niespełna 800.

Jak zauważył dyrektor Warszawskich Targów Książki Jacek Oryl, WTK są największymi - pod względem liczby wystawców - targami w Polsce; co więcej, nie tylko targami książki, ale w ogóle we wszystkich branżach.

"Jesteśmy na drugim miejscu, jeśli chodzi o liczbę zwiedzających - w zeszłym roku odwiedziły nas 72 tys. ludzi. Wyprzedziły nas tylko targi samochodowe w Poznaniu z wynikiem 99 tys. interesantów" - powiedział.

Z czytelnikami na targach spotkają się m.in. Jerzy Bralczyk, Jacek Dehnel, Józef Hen, Jacek Hugo-Bader, Hanna Krall, Zygmunt Miłoszewski, Kazimierz Orłoś, Jerzy Pilch, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Eustachy Rylski, Adam Wajrak, Krzysztof Varga, Adam Zagajewski. Nie zabraknie także gości z zagranicy - odbędą się m.in. spotkania z Simonem Sebagiem Montefiore, brytyjskim historykiem, autorem książki "Romanowowie", ukraińskim korespondentem wojennym Siergiejem Łojko czy młodym autorem z Korei Południowej Kimem Young-ha.

W piątkowy wieczór poznamy tegorocznego laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, a w sobotę na targach zaplanowano Dzień Reportażu. W programie spotkania z wszystkimi finalistami nagrody: Karoliną Domagalską ("Nie przeproszę, że urodziłam...", Pawłem Reszką ("Diabeł i tabliczka czekolady", Michałem Książkiem ("Droga 816"), Zbigniewem Parafianowiczem i Michałem Potockim ("Wilki żyją poza prawem") oraz Jenny Nordberg ("Chłopczyce z Kabulu").

Podczas targów ogłoszone zostaną nominacje do Nagrody Literackiej NIKE, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Gryfia, poznamy też tegorocznych laureatów Honorowej Nagrody Warszawskich Targów Książki Ikar, Nagrody Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki na świecie, Nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną, Nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego i kilku innych nagród.

Wybór Węgier, jako gościa honorowego, związany jest także z przypadającą w tym roku rocznicą Rewolucji Węgierskiej z 1956 roku. Wydawcy przygotowali na targi ponad 20 nowości z literatury węgierskiej m.in. "Salon wiosenny" cenionego w Polsce węgierskiego pisarza Gyorgy Spiro, "30 srebrników" Sandora Maraia, "Opium" Gezy Csatha czy "Ostatnia gospoda" Imre Kertesza. Nie zabraknie także książek historycznych - jak młodzieńcze teksty Gyuli Csicsa "Budapeszt 1956 - Dziennik dwunastoletniego chłopca", eseje Csaby Gyorgy Kissa "Powinowactwo wyszehradzkie" czy opracowania "Węgrzy wobec Powstania Warszawskiego" Marii Zimy.

Gościem specjalnym WTK są w tym roku wydawcy z Katalonii. Podczas WTK piątek będzie Dniem Książki Akademickiej i Naukowej (jubileuszowe 10. Targi Academia), zaś sobota i niedziela - Warszawskim Weekendem Rodzinnym na płycie Stadionu. Na zwiedzających targi będą czekały leżaki pod parasolkami, kawiarenka, program literacki.(PAP)

aszw/  agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL