Kolorową paradą na ul. Piotrkowskiej rozpocznie się w poniedziałek w Łodzi 13 Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje. Przez cały tydzień na łódzkich scenach, ulicach i podwórkach rozbrzmiewać będą tradycyjne rytmy z 13 krajów świata.
"Na program 13 Festiwalu Folkowe Inspiracje złoży się 30 wydarzeń, zaś jednym z głównych działań uczestników będzie realizacja reportażu filmowego w przestrzeniach rewitalizowanej Łodzi. W ten sposób świętować będziemy 600-lecie Łodzi, utrwalając tańczących, śpiewających i muzykujących artystów wspólnie z mieszkańcami miasta w miejscach historycznych, stanowiących dziedzictwo kulturowe oraz na zrewitalizowanych podwórkach i woonerfach miejskich" - poinformowali organizatorzy.
Uczestników festiwalu, którzy w tym roku przybyli z 13 krajów, będzie można poznać w poniedziałek - o godz. 16.30 w kolorowej paradzie przejdą ul. Piotrkowską od placu przy stole Fabrykantów do ul. Roosevelta. Przez kolejnych siedem dni łodzianie będą mogli spotkać ich m.in. na ulicach, placach czy podwórkach miasta, gdzie rozbrzmiewać będą tradycyjne folkowe rytmy. W ramach imprezy realizowanych będzie siedem tematycznych projektów.
Jednym z nich ma być produkcja reportażu "W mieście folku". To pięć planów filmowych, nawiązujących do 600-letniej historii Łodzi, gdzie powstawać będzie film z udziałem zespołów artystycznych: tanecznych, muzycznych i teatralnych pochodzących z różnych krajów.
Główną grupę aktorską stanowić ma łódzki Zespół Pieśni i Tańca POLTEX, zaś zdjęcia filmowe i montaż powstanie we współpracy z Centralnym Gabinetem Edukacji Filmowej działającym w Pałacu Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi.
Dla uczestników festiwalu zorganizowane będą warsztaty wokalne i muzyczne połączone z nauką tradycyjnej polskiej piosenki lub utworu muzycznego zaczerpniętego z folkloru miejskiego. Odbędzie się również koncert chóru, prezentujący polską tradycyjną pieśń ludową opartą na twórczości polskiego etnografa i kompozytora Oskara Kolberga.
Na scenach festiwalowych przewidziano występy zespołów tanecznych - tradycyjnych i współczesnych - inspirujących się folklorem różnych narodów świata. Będą warsztaty choreograficzne, a w Ogrodzie Botanicznym - potańcówki folkowe dla mieszkańców.
Festiwal będzie mieć także teatralną odsłonę - m.in. na scenie Teatru Komedii IMPRO na Off Piotrkowskiej odbędzie się spektakl przygotowany przez uczestników skupionych w amatorskich grupach teatralnych z udziałem profesjonalnych aktorów. Z kolei grupa projektowa, składająca się ze studentów łódzkich szkół artystycznych i politechnicznych, przygotuje folkową instalację plastyczną w przestrzeni Muzeum Fabryki. Młodzi projektanci mody podczas pokazu w centrum Promocji Mody łódzkiej ASP zaprezentują swoje kolekcje inspirowane folklorem.
W Ogrodzie Botanicznym, w zaimprowizowanych atelier i z wykorzystaniem elementów polskich i zagranicznych kostiumów regionalnych oraz przestrzeni wiejskiej zagrody, odbędą się plenery: malarski i fotograficzny.
Każdy dzień festiwalowy będzie relacjonowany przez Folkowe Studio TV - będą wejścia na żywo ze studia, wywiady i reportaże uliczne. Głównym ich realizatorem będzie Łódzka Młodzieżowa Telewizja ŁMTV działająca w Pałacu Młodzieży.
Na poprzednich 12 Festiwalach Folkowe Inspiracje w Łodzi spotkało się już ponad 4 tys. młodych artystów z 38 krajów świata z każdego kontynentu. Uczestnikami wydarzenia są zespoły taneczne, wokalne i wokalno-muzyczne, soliści, fotografowie, designerzy, projektanci mody oraz profesjonalni artyści – muzycy, plastycy, fotografowie, aktorzy, projektanci, inspirujący się w swojej twórczości tradycjami narodowymi, folklorem i kulturą etniczną.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/