Blisko 60 wydarzeń zaplanowano na dziesięć dni 55. Przeglądu Teatru Małych Form Kontrapunkt. Festiwal z mottem "prawda", wywiedzionym z transcendentaliów platońskich potrwa do 12 września.
Jak poinformowali organizatorzy wydarzenia, trzy najbliższe kolejne Kontrapunkty będą bazować "na wartościach, które pozwalają przekraczać, wykraczać poza, przewyższać, budzić dyskusję, potrzebę zadawania pytań, a wreszcie poddawać krytyce i deklarować poglądy". "Właśnie naczelne i najbardziej doskonałe, według Platona idee: Prawda/Dobro/Piękno stały się podstawą myśli humanistycznej na wiele stuleci. Dziś, w tym trudnym dla każdego okresie, zyskują jeszcze dosadniej na sile i aktualności" – przekazał rzecznik prasowy festiwalu Daniel Źródlewski.
W głównym konkursowym nurcie przeglądu publiczność zobaczy i oceni dziewięć spektakli, w tym "A house in Asia" w wykonaniu hiszpańskiej Agrupación Senor Serrano, "Uncanny Valley (Dolina niesamowitości)" niemieckiego ośrodka Rimini Protokoll, "I tak nikt mi nie uwierzy" gnieźnieńskiego Teatru im. Aleksandra Fredry i "Zabić prezydenta" Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Dziewięć spektakli niezależnych zagości na scenach OFF Kontrapunktu. Będą to m.in. "W dwóch językach polskich" wrocławskiego Teatru na Faktach, "Spektakl dyplomowy, czyli kilka piosenek o przemocy w teatrze" Teatru Nowego Proxima z Krakowa, "Ludzie/Psy" warszawskiej Fundacji Analog i "Kuracjuszki" Stowarzyszenia Pedagogów Teatru z Wrocławia.
Wśród wydarzeń towarzyszących znalazł się teatralny eksperyment "White Rabbit, Red Rabbit" Nassima Soleimanpoura, spektakl kulinarny Giena Mientkiewicza "Czekając na gwiazdkę – farsa gastronomiczna", a także opowieść o Ludwiku Margulesie - Polaku, który zrewolucjonizował meksykański teatr.
Zaplanowano też Mikrofestiwal Teatrów Domowych "Teatr w Paczce" – przegląd amatorskich spektakli teatralnych wyreżyserowanych i zagranych przez szczecińskie rodziny i przyjaciół w ich własnych domach podczas pandemicznego lockdownu ubiegłego roku.
Na stronie kontrapunkt.pl zamieszczono m.in. program festiwalu.
Kontrapunkt to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Po raz pierwszy odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny. Przyjęta później nazwa Kontrapunkt oddaje charakter imprezy zestawiającej tradycyjne spektakle z prezentacjami teatrów offowych, konfrontującej różne stylistyki i języki teatralnej wypowiedzi, dokonania uznanych twórców z eksperymentami początkujących artystów.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/