Blisko 400 młodych muzyków z 38 zespołów, wykonujących utwory średniowiecza, renesansu i baroku, weźmie udział w rozpoczynającym się we wtorek w Kaliszu 36. Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum". Finałowa gala odbędzie się w sobotę.
W trakcie festiwalu artyści będą rywalizowali o złote, srebrne i brązowe "Harfy Eola" oraz bursztynowe statuetki. Uczestnicy oceniani będą w sześciu kategoriach: chóry, zespoły wokalne, instrumentalne, wokalno-instrumentalne, zespoły prezentujące muzykę w powiązaniu z innymi sztukami oraz zespoły muzyki dawnej, których członkowie nie przekroczyli 21 lat.
„Przy ocenie jury zwraca uwagę nie tylko na wykonanie utworów, czyli czystość brzmienia i intonację, ale również na stylizację instrumentów. Jeśli na przykład wykonywany utwór pochodzi ze średniowiecza zespoły starają się dopasować wygląd instrumentów do tej epoki. Podobnie dzieje się, gdy grają utwory renesansowe bądź barokowe" - powiedziała PAP dyrektor festiwalu Grażyna Dziedziak.
Laureatów tegorocznej edycji festiwalu poznamy w sobotę podczas Koncertu Galowego w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
Wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie występ Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" z programem "Al' Espagnol", które odbędzie się w środę. "Przygotowaliśmy koncert w wykonaniu zawodowych artystów, którzy na co dzień zajmują się muzyką dawną. W tym roku wybrany przez nas zespół zaprezentuje dawne tańce hiszpańskie" - zaznaczyła Dziedziak.
Zorganizowano też wiele imprez towarzyszących: wystaw i warsztatów. W Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej oglądać będzie można wystawę "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną". Część prac trafi na aukcję, z której zysk zostanie przeznaczony na stypendia dla zdolnych artystów związanych ze "Scholą Cantorum".
Została też przygotowana wystawa kopii dawnych instrumentów, takich jak lutnie czy liry korbowe. Odbędą się warsztaty gry na lutni oraz warsztaty taneczne poświęcone dawnym hiszpańskim tańcom.
Festiwalowi towarzyszyć też będą koncerty w Gołuchowie, Ostrzeszowie, Krotoszynie, Wronowie oraz w Poznaniu.
Głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży. Celem tej organizacji jest kształtowanie osobowości dzieci i młodzieży, pogłębienie ich wiedzy, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień w zakresie kultury a szczególnie muzyki, plastyki, tańca, teatru, fotografii i innej twórczości multimedialnej.
Patronat nad festiwalem sprawują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej, Marek Woźniak, marszałek województwa Wwielkopolskiego, Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza, Elżbieta Walkowiak wielkopolski kurator oświaty. (PAP)
mat/ abe/