Kilkadziesiąt zespołów głównie ludowych i folkowych, grających nie tylko muzykę łemkowską, wystąpi podczas 34. Watry na Obczyźnie, która w piątek rozpoczyna się w Michałowie (Dolnośląskie). W tym regionie jest największe skupisko tej mniejszości narodowej.
Jak powiedział PAP rzecznik prasowy imprezy Sławomir Chomiak, corocznie w watrze uczestniczy około trzech tysięcy osób, a koncerty, śpiewne biesiady i zabawy taneczne są jej głównym elementem.
„Zapraszamy wszystkich i liczba gości spoza naszej społeczności łemkowskiej jest zauważalna na watrze. Często zdarza się, że fani muzyki czy konkretnego zespołu przyjeżdżają na dany koncert i zostają na całą imprezę” - dodał Chomiak.
Jak podkreślił, organizatorom zależy na pokazaniu nie tylko dorobku kultury łemkowskiej, ale również na zaprezentowaniu wszelkiej twórczości inspirowanej szeroko pojmowaną muzyką ludową i etniczną m.in. rusińską, białoruską, słowacką, huculską, ukraińską czy klezmerską. Stąd też w programie znalazły się koncerty również zespołów rockowych, takich jak np. Dikanda ze Szczecina, Nadija z Leszna czy Rock-H z Ukrainy.
Oprócz koncertów zaplanowano również zajęcia teatralne, pokazy filmów o ginących kulturach, ale przede wszystkich śpiewne biesiady oraz zabawy taneczne, które podczas watry trwają do świtu.
Wręczona również zostanie nagroda imienia Epifana Drowniaka za zasługi dla kultury łemkowskiej, którą w tym roku odbierze wieloletni prezes Stowarzyszenia Łemków w Legnicy Andrzej Kopcza.
„Celowo nazywamy tę nagrodę imieniem Epifana Drowniaka, bo chcemy popularnemu Nikiforowi przywrócić jego prawdziwe imię, gdyż był wielkim łemkowskim artystą. Rusini ze Słowacji podobnie starają się przecież przypominać, że łemkowskie korzenie miał Andy Warhol, którego rodzice nazywali się Warhola” - powiedział Chomiak.
Według spisu powszechnego w Polsce jest 10 tysięcy Łemków, z których ponad połowa mieszka na Dolnym Śląsku. Drugie duże skupisko znajduje się w województwie lubuskim, gdyż Łemkowie właśnie na te tereny zostali przesiedleni z Beskidu Niskiego w ramach akcji Wisła po II wojnie światowej.
Pierwszą watrę w Michałowie zorganizowano w 1980 r. spontanicznie i wynikało to m.in. z faktu, że po sierpniowych strajkach i rejestracji NSZZ „Solidarność” zmieniała się sytuacja polityczno-społeczna w kraju. Obecnie Łemkowie mają swe internetowe radio lem.fm oraz programy w telewizji publicznej.(PAP)
ros/ abe/