Niedzielny koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach rozpocznie cykl najważniejszych wydarzeń XIX Śląskiej Jesieni Gitarowej – Międzynarodowego Festiwalu oraz Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego. Festiwal odbywa się w Tychach i Katowicach.
Śląska Jesień Gitarowa to cieszące się międzynarodową renomą największe wydarzenie poświęcone gitarze klasycznej w tej części Europy. Jego głównym celem jest prezentacja najbardziej wartościowych dokonań współczesnej gitarystyki i współczesnych kompozytorów oraz ukazanie szerokiego spektrum gatunków muzyki gitarowej.
Jak zapowiedzieli organizatorzy, podczas tegorocznej Śląskiej Jesieni Gitarowej wystąpią artyści światowej klasy - wirtuozi gitary klasycznej, brazylijskiej, jazzowej i flamenco. Obok koncertów mistrzowskich ważnym elementem każdej edycji są przesłuchania Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego. Dla uczestników przygotowano też lekcje mistrzowskie, wykłady i wystawy. Na tegoroczną Śląską Jesień Gitarową zaproszono około 200 artystów z całego świata – solistów, zespoły kameralne, pięć polskich orkiestr i gwiazdy światowego formatu. To m.in.: Yamandu Costa (laureat Latin Grammy Awards 2021), Kupiński Guitar Duo, Antonio Rey i Łukasz Kuropaczewski.
„Układ koncertów sprawi, że każdy odnajdzie coś, co zna i lubi, ale także będzie mógł rozsmakować się w nowych dla siebie brzmieniach. Poza koncertami silne emocje będą zapewne towarzyszyć przesłuchaniom Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego, podczas których usłyszymy, jak gitarowy repertuar jest dziś interpretowany przez najzdolniejszą młodzież” - zapowiedział, cytowany przez tyski magistrat, dyrektor artystyczny Śląskiej Jesieni Gitarowej Marek Nosal. Dyrektor podkreślił, że gitara to uniwersalny klucz do świata muzyki - jest popularna, kojarzona z różnymi gatunkami i przyciąga uwagę, za jej pomocą można pokazać bogactwo świata muzyki.
Festiwal organizowany jest przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach we współpracy z Akademią Muzyczną w Katowicach i partnerskimi instytucjami, jak orkiestry AUKSO, Radomskiej Orkiestry Kameralnej czy NOSPR. Pierwsze wydarzenia zwiastujące rozpoczęcie festiwalu odbywają się już od kilku tygodni. To m.in. wystawa fotografii, otwarta we wrześniu w Gemini Park Tychy oraz towarzyszące jej recitale, a także koncert w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Główna część Śląskiej Jesieni Gitarowej zainauguruje w niedzielę koncert w sali koncertowej NOSPR. Z muzykami katowickiej orkiestry pod dyrekcją Dawida Runtza wystąpią mistrzowie gitary: Ewa Jabłczyńska, Dariusz Kupiński, Marcin Dylla i Justyna Sobczak-Dylla. Kilka godzin później w Filharmonii Śląskiej w Katowicach przed festiwalową publicznością zaprezentuje się duet organowo-gitarowy Mateusza Kowalskiego i Macieja Zakrzewskiego. W kolejnych dniach zaplanowano wiele kolejnych wydarzeń w Tychach i Katowicach, w Tychach rozpoczną się one w środę koncertem w Mediatece.
Integralną częścią Śląskiej Jesieni Gitarowej jest składający się z trzech etapów konkurs dla młodych wirtuozów gitary - Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego. Do drugiego etapu przesłuchań w Tychach jury wybiera spośród nadesłanych online zgłoszeń 24 uczestników. Tradycją sięgającą 1986 roku jest wymóg wykonania w finałowym etapie koncertu z towarzyszeniem orkiestry. Od lat jest to AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia. Festiwal potrwa do 27 października, tego dnia w Tychach odbędzie się ceremonia wręczenia nagród i koncert laureatów.
Idea Śląskiej Jesieni Gitarowej narodziła się w 1984 r. Pomysłodawcą festiwalu gitarowego był zmarły w 1989 r. akademicki pedagog i kompozytor Jan Edmund Jurkowski. Pierwsza edycja imprezy, szybko uznanej za jedną z najbardziej znaczących tego typu w Europie, odbyła się w październiku 1986 r. Śląska Jesień Gitarowa odbywa co do zasady w cyklu dwuletnim, jednak z powodu pandemii poprzednia edycja została zorganizowana po czteroletniej przerwie. (PAP)
kon/ mmu/