22 koncerty w starych kościołach, klasztorach, zamkach, w otoczeniu dworskich parków i na leśnej polanie - znalazły się w programie 16. Wędrownego Festiwalu "Kolory Polski" Filharmonii Łódzkiej. Zabrzmią m.in. nowe opracowania muzyki klasycznej, jazz i elektro.
Wstępem do festiwalu będzie sobotni "roz-RUCH" i koncert "Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny" w Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu. Kuba Badach z zespołem zaśpiewa największe przeboje Zauchy, m.in. "C’est la vie", "Wymyśliłem ciebie" czy "Bądź moim natchnieniem".
Koncert poprzedzi rodzinny piknik muzyczno-sportowy – zaplanowano warsztaty, zawody sportowe, zajęcia fitness, sesje relaksacyjne przy muzyce. Wystawa fotograficzna "Kolory muzyki” przybliży klimat koncertów ubiegłorocznej edycji festiwalu.
Jak podkreśla Milena Ostrowska z Filharmonii Łódzkiej, "Kolory Polski" to letnia propozycja dla tych, którzy chcą połączyć słuchanie muzyki ze zwiedzaniem zabytków regionu łódzkiego. Do 4 września każdy z 22 koncertów odbywać się będzie w innym miejscu: w starych kościołach i klasztorach (Paradyż, Tum, Sulejów), w zamkach, a często w plenerze, w otoczeniu dworskich parków czy na leśnej polanie (Małków, Rogów).
"Podczas koncertów usłyszeć będzie można m.in. autorskie projekty inspirowane folklorem i sztuką dawną, niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej, koncerty familijne, jazz i elektro" - dodała Ostrowska.
Wystąpią zarówno uznani artyści, m.in. Grzegorz Turnau i Dorota Miśkiewicz (finał Festiwalu 4 września w Łodzi), ale też i młodzi muzycy, którzy rozpoczynają dopiero karierę, np. zespół FOURS Collective znany w występu w programie "Mam talent" (28 czerwca w Lipcach Reymontowskich).
Niektóre projekty powstały specjalnie na tegoroczny festiwal. Miasto Brzeziny zamówiło nową kompozycję – Kari Sal skomponował utwór zatytułowany "Betesda", którego tematem będzie postać patronki miasta św. Anny (koncert 26 lipca w Brzezinach).
Nie zabraknie tańca – Anna Iberszer i Magda Navarrete z zespołem przedstawią spektakl "Flamenco namiętnie" w reż. Krystyny Jandy (1 sierpnia w Małkowie), a tancerze z Pracowni Fizycznej pokażą współczesny taniec improwizowany do muzyki Jana Sebastiana Bacha (9 sierpnia w Nieborowie).
Festiwal zawita w tym roku także m.in. do Zelowa, Konstantynowa Łódzkiego, Lutomierska, Dobronia, Koluszek, Łasku i Łowicza.
Większości koncertów towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe - warsztaty, kiermasze, pikniki i wystawy. Na wszystkie imprezy – poza koncertem finałowym – wstęp jest bezpłatny. Na niektóre wydarzenia będzie można wybrać się ze stolicy regionu w ramach jednodniowych wycieczek organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi.
Szczegóły koncertów dostępne są na stronie internetowej www.filharmonia.lodz.pl. (PAP)
szu/ gma/