W środę w Poznaniu rozstrzygnięto II Ogólnopolski Konkurs „Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury”. Do tegorocznej edycji zgłosili się uczniowie z 12 krajów.
Organizatorami przedsięwzięcia są: Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie. W środę w Poznaniu odbyła się gala konkursu, podczas której ogłoszono werdykty jury i wręczono nagrody.
Jak podkreślił wielkopolski kurator oświaty Robert Gaweł, konkurs poświęcony wybitnej, nietuzinkowej, ważnej dla Polaków postaci Ignacego Jana Paderewskiego, jest wciąż jedynym tak interdyscyplinarnym, wszechstronnym konkursem skierowanym do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i artystycznych z terenu Polski oraz szkół polskich za granicą.
"W drugiej edycji uczestnicy mieli do wyboru aż dziewięć dyscyplin, spośród których mogli wybrać nie tylko tę, która odpowiada ich zainteresowaniom, ale też spróbować sił w kilku obszarach, by rozwinąć potencjał, rozbudzić nowe pasje, zbliżyć się do fenomenu Mistrza i choć przez chwilę +być jak Paderewski+" - powiedział.
Gaweł wyjaśnił przy tym, że celem konkursu jest m.in.: propagowanie i przybliżenie sylwetki Ignacego Jana Paderewskiego, zainteresowanie pięknem jego twórczości, niezwykłym życiem, wrażliwością estetyczną, rozbudzenie wrażliwości na piękno, uświadomienie wagi poświęcenia i determinacji w dążeniu do odzyskania niepodległości Polski, kształtowanie wartości, jakimi są wolność i patriotyzm oraz uczczenie pamięci wielkiego Polaka.
"Obecnie, kiedy młodym tak trudno znaleźć prawdziwe autorytety, postać Ignacego Jana Paderewskiego – naszego rodaka, człowieka światowego formatu, który przez całe życie miał Polskę w sercu, może wciąż inspirować i stać się wzorem, jakich nam dzisiaj potrzeba" - powiedział Robert Gaweł.
Do II edycji zgłosili się uczniowie łącznie z 12 krajów i trzech kontynentów. Najliczniejszą reprezentację stanowili uczniowie z Polski. Pozostałe zgłoszenia napłynęły m.in. z Austrii, Szwajcarii, Ukrainy, USA, Uzbekistanu i Włoch.
W kategorii "Pianista Wirtuoz Altus" pierwsze miejsce zdobyli ex aequo: Józef Domżał oraz Filip Pacześny. Grand Prix zdobyła Zofia Mikołajczyk ze Szkoły Podstawowej nr 172 w Łodzi. W kategorii "Wybitna Szkoła" zwyciężyły: Polska Katolicka Szkoła im. św. Błażeja w Summit/Chicago(USA) oraz X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego Akademickie w Katowicach.
Robert Gaweł powiedział, że konkurs ma na stałe wpisać się w kalendarz wydarzeń roku szkolnego.
Patronatu honorowego inicjatywie udzielili: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki oraz Wojewoda Wielkopolski. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ aszw/