Koncerty, pokazy filmowe, spektakle, wystawy i dużo przestrzeni do wspólnego spędzania czasu - to atrakcje zaplanowane w ramach 5. edycji projektu kulturalnego "Plac Defilad", która rusza w piątek i potrwa do 22 lipca. Jednym z tematów wydarzenia będą zagadnienia związane z kobietami.
"Od pięciu lat udało nam się zbudować markę Placu Defilad wspólnie z partnerami, którzy razem z nami ten projekt realizują, a jest ich dużo" - powiedział w piątek wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.
Jak mówił, partnerzy projektu to zarówno instytucje miejskie, spółka Pałac Kultury i Nauki, Teatr Dramatyczny, Teatr Studio, ale także dużo organizacji pozarządowych. "W tym roku do tej koalicji dołącza również Sinfonia Varsovia. Jest to zapowiedź, że poza sztukami performatywnymi, kinem letnim czy spektaklami będzie również możliwość posłuchania bardzo wysokogatunkowej muzyki klasycznej" - mówił Olszewski.
Wiceprezydent Warszawy zaznaczył, że Plac Defilad jest dla organizatorów ważnym projektem, ponieważ kultura w tym przypadku jest nośnikiem pewnych treści i służy poruszaniu trudnych tematów. Jak mówił, jest to "nietolerancja w naszym społeczeństwie, brak zrozumienia dla innych nacji, dla innych poglądów i problemu równouprawnienia, który cały czas jest tematem nierozwiązanym i wokół tego również krąży wiele tabu".
"Stąd też będzie bardzo dużo takich mocnych akcentów. Ci, którzy się wybiorą, nie wyjdą stąd ze spokojną głową i będą mieli duży bagaż pozytywnych emocji" - zachęcał.
Wiceprezydent zwrócił uwagę, że z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety, są one jednym z tegorocznych motywów tematycznych wydarzenia. "Plac Kobiet to pewna forma manifestacji problemu, który funkcjonuje: równouprawnienia, zrozumienia problemów kobiet, ale też ich udziału w życiu społecznym, kulturalnym czy politycznym. Tak naprawdę jest to również jeden z mocniejszych akcentów, którym jako organizatorzy nadaliśmy pewien symboliczny wymiar" - powiedział Olszewski.
Pod Pałacem Kultury i Nauki pojawią się tabliczki z "nową" nazwą - Plac Kobiet 1 oraz mapa "kobiecego DNA miasta", czyli instalacja kobiecego portretu Warszawy.
W tym roku piąta edycja Placu Defilad startuje wspólnie z 15. Festiwalem Filmowym Millenium Docs Against Gravity. W programie festiwalu znalazły się projekcje filmowe związane z prawami kobiet na świecie oraz wydarzenia, m.in. maraton wpisywania do Wikipedii haseł o obrończyniach praw kobiet.
W piątek wieczorem w ramach inauguracji projektu będzie odbędzie się koncert feministycznego zespołu punkowego Żelazne Waginy, a następnie koncert Pauliny Przybysz i Katarzyny Nosowskiej.
W kolejnych dniach odbędą się pokazy filmowe, debaty i dyskusje. 13 maja będzie można wziąć udział w warsztacie hafciarskim, który poprowadzi artystka Monika Drożyńska. Uczestnicy będą mieli okazję wykonać chusty "rezerwistek" (inspirowane chustami wojskowej rezerwy) z hasłami o prawach kobiet.
Z kolei 19 maja Amnesty International Polska zorganizuje na placu akcję "Wikipedia dla odważnych", czyli maraton wpisywania do Wikipedii haseł o obrończyniach kobiet, której celem jest szerzenie wiedzy o kobietach walczących o prawa człowieka.
24 czerwca będzie miała miejsce kolejna "Kolacja Sen Nocy Letniej". Tegorocznym motywem przewodnim spotkania pod gołym niebem będą stolice kultury. Goście będą mogli uczestniczyć w kulinarnej, muzycznej i estetycznej podróży po różnych zakątkach świata.
Szczegółowe informacje nt. programu można znaleźć m.in. na stronie internetowej Placu Defilad http://www.placdefilad.org/. (PAP)
autor: Kalina Kazimierczak-Nafady
kka/ itm/