Kultura i sztuka po 1989 roku

12.07.2018

Rusza Letnia Akademia Jazzu

Źródło: Letnia Akademia Jazzu Źródło: Letnia Akademia Jazzu

Koncert Moniki Borzym i Nikoli Kołodziejczyka zainauguruje w czwartek w Łodzi 11. edycję Letniej Akademii Jazzu. Impreza, która odbywać się będzie w Klubie Wytwórnia, potrwa do końca sierpnia.

Letnia Akademia Jazzu (LAJ) to uznany już festiwal, podczas którego na scenie "Wytwórni" występują wybitni przedstawiciele jazzu z Polski i z zagranicy. Jak podkreślają organizatorzy, zaproszeni artyści to przedstawiciele jazzu z najwyższej półki. Zapewniają, że na festiwalowej scenie nie zabraknie "wielkich polskich i zagranicznych nazwisk, debiutujących artystów, dużych składów oraz solistów".

"Zaproszeni muzycy to przedstawiciele europejskiego jazzu znani ze swojej kreatywności i stosowania współczesnych środków wyrazu" - podkreśla Paulina Cieślińska z Klubu Wytwórnia.

Tegoroczna edycja wybrzmi soulem, swingiem, przedwojennym polskim jazzem, amerykańskimi klasykami lat 40. ub. wieku oraz współczesną muzyką improwizowaną. Zaprezentowana zostanie również "niezwykłość skandynawskiej i francuskiej sceny jazzowej".

Tegoroczną edycję LAJ zainauguruje koncert wokalistki jazzowej Moniki Borzym i Nikoli Kołodziejczyka - jednego z najzdolniejszych kompozytorów młodego pokolenia i zdobywcę dwóch Fryderyków. Usłyszeć będzie można przygotowane przez nich interpretacje piosenek brytyjskiej grupy Radiohead.

"W Wytwórni usłyszymy zarówno rozdzierające serca ballady, jak i rytmiczne, optymistyczne utwory. Słowem – te piosenki, które Monika lubi najbardziej. +15 Step+, +Optimistic+ czy +Knives Out+, to tytuły niektórych z nich" - informuje Cieślińska.

Koncerty obywać się będą w wakacyjne czwartki. Na scenie Klubu Wytwórnia pojawić się mają m.in.: Trondheim Jazz Orchestra - norweska formacja utworzona w latach 90. ub. wieku, Leszek Kułakowski International Quintet czy Stanisława Soyki oraz Wojciech Karolak i jego Trio. Ich występ ma "przenieść publiczność do czasów Nat King Cole’a, Raya Charlesa czy Mahalii Jackson".

Finał Akademii zaplanowano na czwartek 30 sierpnia. W tym dniu odbędzie się koncert Sebastiana Zawadzkiego - kompozytora, pianisty, dyrygenta i producenta, który zainspirowany jest w równym stopniu muzyką klasyczną, elektroniczną i jazzową. Muzyk zaprezentuje swój starszy i nowszy repertuar, który wykona z towarzyszeniem polsko-skandynawskiej orkiestry.

Letniej Akademii Jazzu towarzyszyć będą warsztaty jazzowe - INTL Jazz Platform, na których spotkają się młodzi muzycy z różnych krajów Europy. Pod okiem wybitnych europejskich jazzmanów w ciągu czterech dni będą uczyć się od siebie, wymieniać zdobytymi doświadczeniami oraz wspólnie tworzyć i wykonywać muzykę. Na ich zakończenie zaplanowano koncert finałowy uczestników warsztatów.

Więcej informacji o festiwalowych wydarzeniach można znaleźć na stronie: letniaakademiajazzu.pl. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL