Dziewięć koncertów symfonicznych, jeden kameralny i cztery familijne zaplanowano na najbliższe cztery miesiące w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. W środę przedstawiono program na początek sezonu artystycznego.
„W każdym koncercie znajdziemy jakiś hit, czyli utwór, który nasza publiczność bardzo lubi, zna i nuci. Mam nadzieję, że każde spotkanie przyciągnie pełną widownię” – powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej (FŚ) Jacek Rogala.
Nowy sezon FŚ rozpocznie piątkowym koncertem symfonicznym, podczas którego usłyszeć będzie można utwory Stanisława Moniuszki, Johannesa Brahmsa i Ludwiga van Beethovena. Na skrzypcach zagra studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu 23-letnia Celina Kotz. Podczas występu nie zabraknie Orkiestry Symfonicznej FŚ, która wystąpi pod batutą dyrektora Rogali. W trakcie przerwy goście będą mogli obejrzeć wernisaż prac malarskich Ludmiły Sabadini zatytułowany „Moje emocje”.
29 września na scenie FŚ zaśpiewają Łukasz Zagrobelny i Natalia Kukulska. „Ten koncert będzie się składać z największych przebojów Łukasza z albumu +Symfonicznie+, w nowych aranżacjach Tomasza Filipczaka” – wyjaśnił Rogala.
W tym roku FŚ będzie dwukrotnie współpracować ze studentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. 10 listopada, wspólnie z muzykami kieleckiej filharmonii, zaprezentują spektakl „Cosi fan tutte” – operę, którą wspólnie wystawiono już pięć lat temu. „Obsada będzie debiutancka, ponieważ tamci studenci zakończyli już naukę” – dodał dyrektor.
Ciekawie zapowiada się koncert polskiej muzyki filmowej, zaplanowany na środę, 29 listopada. Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi, pod batutą Marcina Wolniewskiego, zagra popularne utwory z takich filmów jak np. „Ziemia obiecana”, „Znachor”, „Pan Tadeusz” czy „Zemsta”.
W programie na najbliższy kwartał zaplanowano cztery koncerty familijne, skierowane głównie do najmłodszych słuchaczy. Pierwszy z nich, „Jesień u Pana Vivaldiego”, odbędzie się w najbliższą niedzielę. „Będziemy namawiać dzieci do szukania odgłosów jesiennych, które były inspiracją dla kompozytorów do pisania muzyki” – tłumaczył dyrektor. Pozostałe koncerty to: „Podróże Maestra Accordo”, „Góralska Hora” i „Opowieść Wigilijna”.
Wzorem lat ubiegłych FŚ zorganizuje wieczory filmowe. W tym kwartale zaplanowano trzy: „Leonard Cohen: I’m Your Man” (reż. Lian Lunson), „Szukając Vivian Maier” (reż. John Maloof, Charlie Sisker) i „Młodość (La Giovinezza)” (reż. Paolo Sorrentino).
W planach są również transmisje widowisk z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Jednym z czterech dzieł, które będą pokazane w kieleckiej filharmonii, jest „Traviata” autorstwa Giuseppe Verdiego, która pokazane zostanie 23 września. „Jestem zszokowany, bo na razie wcale nie ma chętnych na tę transmisję. To jest hit nad hity, powinniśmy mieć pełną salę, więc czekamy na zainteresowanie naszej publiczności” – zachęcał dyrektor.
Podczas środowej konferencji Rogala poinformował o planowanej reaktywacji chóru FŚ. Przesłuchania zaplanowano w połowie października, a wziąć w nich udział mogą osoby w wieku od 18 do 35 lat.
Historia Filharmonii Świętokrzyskiej sięga 1920 r., kiedy rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna stworzona na bazie orkiestry dętej IV Pułku Piechoty Legionów. Po wojnie powstała Wojewódzka Orkiestra Symfoniczna w Kielcach.
W 1998 r. Państwowa Filharmonia została przemianowana na Filharmonię Świętokrzyską, która od 19 stycznia 2012 r. mieści się w nowo wybudowanym gmachu Międzynarodowego Centrum Kultur. Od października 2001 r. Filharmonią Świętokrzyską kieruje kompozytor oraz dyrygent Jacek Rogala.
Piotr Grabski (PAP)
gr/ itm/