Kultura i sztuka po 1989 roku

14.06.2018

Rusza Tauron Life Festival Oświęcim; wystąpią m.in. Santana i Europe

Carlos Santana. Fot. PAP/EPA Carlos Santana. Fot. PAP/EPA

Spektakl „Bożyszcze kobiet” Neila Simona, który w czwartek wieczorem zobaczą widzowie w Oświęcimskim Centrum Kultury, będzie pierwszym akordem Tauron Life Festival Oświęcim. W tym roku wystąpią na nim m.in. Carlos Santana oraz zespoły The Stranglers i Europe.

Organizatory festiwalu podali, że w barwnej, pełnej błyskotliwych dialogów i żartów sztuce, w której autor portretuje współczesną klasę średnią, wystąpią Hanna Śleszyńska, Anna Dereszowska, Anna Modrzejewska i Piotr Gąsowski.

Muzyczna część Tauron Life Festival Oświęcim rozpocznie się w piątek. Wówczas wystąpi legendarny gitarzysta Carlos Santana. Jego koncert będzie jedynym polskim przystankiem w zaplanowanej na br. światowej trasie Divination Tour. Wystąpią też hiszpański wokalista Alvaro Soler, węgierski zespół alternatywny Vera Jonas Experiment oraz formacja Blue Cafe.

W sobotę zabawę rozpoczną Totemo, pochodząca z Izraela piosenkarka, producentka muzyczna i autorka tekstów, której futurystyczna muzyka elektroniczna łączy się z przestrzennymi brzmieniami, a także L.U.C z kompozycjami z pogranicza jazzu, trip-hopu, hip-hopu, elektroniki, klasyki i muzyki filmowej.

Sobotni wieczór wypełni mocne uderzenie punk-rockowe. Polskie legendy tego gatunku wykonają utwory mówiące o wolności, z krajowego i zagranicznego repertuaru. Upamiętnią w ten sposób przypadające w tym roku stulecie odzyskania niepodległości. Wystąpią m.in. Darek Malejonek, Tomasz Budzyński, Dariusz „Kefir” Śmietanka oraz zespół Prawda.

Gwiazdami finałowego wieczoru będą: brytyjski zespół rockowy The Stranglers oraz szwedzki Europe.

Festiwalowi towarzyszył będzie bieg uliczny „Run 4 Life!”. Uczestnicy będą mieli do pokonania różne dystancje, w tym najdłuższy – 10 km. Prowadzone będą też działania edukacyjne organizowane m.in. przez Amnesty International, Centrum Praw Kobiet i Polską Akcję Humanitarną.

Tauron Life Festival Oświęcim odbędzie się po raz dziewiąty. Jego ideą jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi, a w konsekwencji potępienie rasizmu i antysemityzmu. Przesłanie wypływa z Oświęcimia, w którym podczas wojny Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, symbol zagłady Żydów oraz martyrologii Polaków i innych narodów. Na festiwalu występowali już m.in. Peter Gabriel, Sting, Elton John, Eric Clapton oraz zespoły Queen i Scorpions. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL