Ponad 20 koncertów przygotowanych przez Filharmonię Łódzką znalazło się w programie Wędrownego Festiwalu "Kolory Polski", który już po raz 15. wyrusza z koncertami do różnych miejsc województwa łódzkiego. W czasie koncertów rozbrzmiewać będzie m.in. jazz i muzyka klasyczna.
Wydarzenia odbywać się będą w każdą sobotę oraz niedzielę lipca i sierpnia, ale także w niektóre piątki. Każdy koncert poprzedzą dodatkowe atrakcje - wycieczki, spacery, wykłady, warsztaty, wystawy, jarmarki, degustacje.
Jak poinformowała w poniedziałek PAP filharmonia w zależności od miejscowości rozbrzmiewać będą utwory różnych gatunków i epok, dobrane pod kątem historii oraz atmosfery danego miejsca.
Na Festiwalu wystąpi m.in. zespół Same Suki, w skład którego wchodzą same kobiety, a jednym z używanych przez nich instrumentem jest suka biłgorajska – staropolski instrument smyczkowy, przypominający skrzypce.
Na Festiwalu wystąpi m.in. zespół Same Suki, w skład którego wchodzą same kobiety, a jednym z używanych przez nich instrumentem jest suka biłgorajska – staropolski instrument smyczkowy, przypominający skrzypce.
Koncertować mają również m.in.: skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, wokalistka jazzowa Hanna Banaszak, saksofonista Andrzej Olejniczak, Atom String Quartet czy zespół Lautari nawiązujący do opracowań fortepianowych polskich pieśni i tańców ludowych dokonanych przez Oskara Kolberga.
Preludium do festiwalu będzie piątkowy koncert zespołu Same Suki w Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu k. Łodzi. Zespół powstał na początku 2012 roku, a w listopadzie 2013 roku ukazała się ich pierwsza płyta "Niewierne". Grupa inspiruje się głównie muzyką Mazowsza, Kujaw i Podhala. Aranżacje melodii ludowych często odbiegają od pierwowzoru. Zmianie podlegają także teksty.
Oficjalna inauguracja "Kolorów Polski" odbędzie się dzień później 28 czerwca w Sieradzu w klasztorze Sióstr Urszulanek, gdzie wystąpią Konstanty Andrzej Kulka oraz Młodzieżowa Orkiestra Regionu Łódzkiego "Sinfonietta" pod dyrekcją Adma Klocka. W programie koncertu znalazła się m.in. "Orawa" Wojciecha Kilara i "Trzy utwory w dawnym stylu" Henryka Mikołaja Góreckiego. Z kolei w niedzielę 29 czerwca Festiwal przeniesie się do archikolegiaty pw. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego w Tumie k. Łęczycy. Miłośnicy muzyki będą mogli posłuchać m.in. saksofonistę Andrzeja Olejniczaka i wokalistkę jazzową Hannę Banaszak.
W czasie kolejnych wakacyjnych weekendów festiwal odwiedzi m.in. Pabianice, Brzeziny, Konstantynów Łódzki, Zelów, Rogów, Lutomiersk, Bełchatów, Sulejów czy Lipce Reymontowskie. Koncerty odbywać się będą w klasztorach, kościołach, a także w Arboretum.
Dwumiesięczną wędrówkę po regionie zakończy 30 sierpnia w Łodzi koncert, podczas którego Orkiestra Symfoniczna oraz Chór Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina premierowo wykonają suitę symfoniczną Urszuli Borkowskiej "Cyberfonię" inspirowaną twórczością Stanisława Lema.
Podobnie jak w poprzednich latach na koncerty można będzie dotrzeć z wycieczkami krajoznawczymi organizowanymi przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. Zaplanowano też imprezy towarzyszące. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Dokładny program festiwalu można znaleźć na stronie www.kolorypolski.pl. (PAP)
jaw/ dym/