Spektaklem „W Chrystusie ufność moja”, z tekstami św. Teresy od Jezusa, we wtorkowy wieczór w Stalowej Woli-Rozwadowie rozpocznie się XXXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. Tegoroczna impreza, która potrwa do 5 września, uczci Mikołaja Kopernika.
Festiwal jest autorskim projektem Roberta Grudnia, organisty i pianisty, który jest też dyrektorem artystycznym wydarzenia.
Jak wyjaśnił Robert Grudzień, w 2023 obchodzimy w kraju Rok Mikołaja Kopernika z okazji 550. rocznicy urodzin tego wielkiego polskiego uczonego, astronoma, matematyka, ekonomisty, lekarza, twórcy heliocentrycznej teorii budowy świata, uważanego za jednego z najwybitniejszych naukowców w historii.
„Kopernik całe życie dążył do poznania prawdy, ale wiedział też, że naukowe odkrycia to owoc współpracy wiary i rozumu. Był bardzo odważny, ale zdawał sobie sprawę, że jego dzieło może być źle zrozumiane. Swoje dzieło +O obrotach sfer niebieskich+ dedykował papieżowi Pawłowi III” – powiedział Grudzień.
Przypomniał, że tym dziele Kopernik przedstawił heliocentryczną teorię wszechświata, umieszczając Słońce w centrum Układu Słonecznego, z krążącymi wokół niego planetami, w tym Ziemią. Teoria ta przyczyniła się w znacznym stopniu do rozwoju astronomii i nauk przyrodniczych.
„Mniej znany natomiast jest wkład Kopernika w rozwój nauk ekonomicznych. W swoich traktatach uczony propagował ustanowienie jednej oficjalnej waluty, która miałaby stanowić stabilne źródło wartości i ułatwić prowadzenie transakcji handlowych” – dodał dyr. festiwalu.
W ramach festiwalu, który potrwa do 5 września, przewidziano łącznie 10 koncertów. Odbywać się one będą tradycyjnie wieczorami w wakacyjne wtorki w klasztorze kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie.
Grudzień zaznaczył, że podczas festiwalu promowani będą najwybitniejsi kompozytorzy polscy, ukraińscy i europejscy. Wystąpią wybitni soliści, chóry, kameraliści oraz zespoły.
Wydarzenie rozpocznie się we wtorkowy wieczór spektaklem „W Chrystusie ufność moja” z tekstami św. Teresy od Jezusa, w którym wystąpi Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen” wraz z kompozytorem i kierownikiem Zbigniewem Małkowiczem, oraz Zespół śpiewaczy ze Stalowowolskiego Chóru Kameralnego MDK.
W programie festiwalu znajdzie się jeszcze m.in. nawiązanie do obrazu Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, na którym Mikołaj Kopernik spogląda w natchnieniu w niebo. Publiczność będzie mogła oklaskiwać podczas wieczoru wybitną polską aktorkę Annę Seniuk, której na organach towarzyszyć będzie Robert Grudzień.
„Można przypuszczać, że takie malarskie ujęcie naukowca wyraża głęboką religijność wielkiego astronoma” – ocenił dyr. festiwalu.
W kolejnych festiwalowych wieczorach zabrzmi jeszcze m.in. muzyka polska i ukraińska, „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego, recital organowy Svitlany Pozdnyshevej. W programie znalazł się też koncert „Jan Paweł II Totus Tuus” z udziałem, Alicji Węgorzewskiej (mezzosopran), Bogdana Kierejszy (skrzypce) i Roberta Grudnia (organy, piano); koncert w 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w którym wystąpią: Dorota Szostak-Gąska (mezzosopran), Jakub Gąska (tenor) i Agnieszka Schulz-Brzyska (fortepian) oraz „Perły muzyki klasycznej”, które na gitarze wykona Romuald Erenc.
Na zakończenie zabrzmi koncert dedykowany Mikołajowi Kopernikowi w 550. rocznicę urodzin, w którym wystąpią: Nadsańska Orkiestra Kameralna z Chórem, Chór i Kapela ludowa „Lasowianka” z Miejskiego Domu Kultury ze Stalowej Woli, a całością dyrygować będzie Edward Horoszko.
Podczas festiwalu prezentowana będzie wystawa „Portrety wielkiego astronoma”, na której pokazane zostaną prace wykonane przez młodzież ze szkół polonijnych na świecie, nagrodzone w konkursie „Portret Mikołaja Kopernika”, organizowanym w Londynie. (PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ pat/