Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza młodych dyrygentów do wzięcia udziału w VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów organizowanym przez tę placówkę. W środę ruszył nabór dyrygentów; konkurs odbędzie się w dniach 4-8 września w Białymstoku.
Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego odbywa się co cztery lata. Jak poinformowali w środę organizatorzy, w tym roku powrócono do formuły ogólnopolskiej konkursu (przez dwie poprzednie edycje był on międzynarodowy).
Dyrektor OiFP Damian Tanajewski powiedział, że w ten sposób chce promować polskich młodych dyrygentów, aby "dawać im jak najlepszy start i szansę rozwoju zawodowego i kształcenia kunsztu dyrygenckiego na arenie polskiej i międzynarodowej".
Kierownik artystyczny opery Paweł Kotla dodał, że powrót do ogólnopolskiej formuły "jest jak najbardziej uzasadniony". Jego zdaniem, polscy dyrygenci potrzebują wsparcia, bo są - jak mówił - ambasadorami sztuki na świecie. Mówił też, że już jeden międzynarodowy konkurs dyrygentów jest - w Katowicach, dlatego warto dać szansę polskim artystom.
W środę ruszył nabór uczestników konkursu. Zgłaszać mogą się dyrygenci w przedziale wiekowym 21-35 lat. Ich zgłoszenia będą przyjmowane do 20 maja, a listę zakwalifikowanych do konkursu poznamy 31 maja. Kotla mówił, że dyrygenci będę oceniani na podstawie przesłanych nagrań; maksymalnie w konkursie wezmą udział 24 osoby.
Sam konkurs odbędzie się między 4 i 8 września w Białymstoku. Będzie miał dwa etapy, z czego do drugiego zakwalifikuje się maksymalnie ośmiu dyrygentów. Uczestników będzie oceniało jury składające się z polskich dyrygentów pod przewodnictwem prof. Mirosława Błaszczyka, dyrektora Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego.
Zadaniem dyrygentów jest poprowadzenie próby z orkiestrą. Kotla powiedział, że w konkursowym repertuarze znalazły się utwory, które dają możliwość pokazania pracy dyrygenta od różnych stron. Dodał, że na pierwszym etapie postawiono na klasyczny, nieco łatwiejszy repertuar, utwory m.in. Moniuszki, Webera, czy Mozarta. Natomiast w drugim etapie są utwory trudniejsze. Kotla mówił, że to m.in. symfonia Karłowicza, która - w jego ocenie - jest niezwykle trudna.
Główną nagrodą w konkursie, obok nagród pieniężnych, jest udział w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Laureaci będą mieli też możliwość koncertować z krajowymi orkiestrami, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.
Konkurs Młodych Dyrygentów organizowany jest przez Operę i Filharmonię Podlaską od 1994 roku i odbywa się co cztery lata. Przez pierwsze trzy edycje był ogólnopolskim przeglądem, następnie zmieniono formułę na międzynarodową. W tym roku powrócono do konkursu o wymiarze ogólnopolskim.(PAP)
swi/ mhr/