Organizatorzy Europejskiego Festiwalu Miłośników Kultury Ludowej „Europeada” szukają wolontariuszy do pracy przy imprezie, która odbędzie się w lipcu w Kielcach. Do stolicy województwa świętokrzyskiego przyjedzie wówczas ponad 3 tys. artystów z całego kontynentu.
Ideą festiwalu jest spotkanie społeczności prezentujących twórczość ludową oraz zainteresowanie kulturą swojego kraju mieszkańców miasta, w którym odbywa się impreza.
51. edycję festiwalu, który co roku ma miejsce w innym europejskim państwie, zaplanowano w dniach 23-27 lipca.
Jak poinformowała we wtorek PAP koordynatorka festiwalu z ramienia władz Kielc Marta Szczecińska, osoby które chciałaby pracować w ramach wolontariatu "Europeady", powinny znać w stopniu komunikatywnym język obcy - nie musi to być angielski. Nie ma wymagań co do wieku i wykształcenia potencjalnych wolontariuszy, ważne natomiast będą cechy osobowości, m.in. zaangażowania i odpowiedzialność.
„Część wolontariuszy zostanie opiekunami-przewodnikami goszczących w Kielcach zespołów. Będą towarzyszyły uczestnikom podczas przemieszczania się po mieście i regionie, przykładowo - pomogą wskazać atrakcje turystyczne. Inne osoby będą pomagały w technicznej organizacji koncertów” - tłumaczyła Szczecińska.
Ideą festiwalu jest spotkanie społeczności prezentujących twórczość ludową oraz zainteresowanie kulturą swojego kraju mieszkańców miasta, w którym odbywa się impreza.
Wolontariusze będą mieli zapewnione darmowe wyżywienie, przejazdy komunikacją miejską i bezpłatny wstęp do kieleckich muzeów. Chęć pracy wolontariackiej przy imprezie, można zgłaszać poprzez rejestrację na stronie internetowej www.europeade2014.kielce.eu
Do pomocy przy organizacji festiwalu zostanie zakwalifikowanych ok. 200 osób, które przejdą potem specjalne szkolenie.
Na „Europeadę” do Kielc przyjedzie ok. 3300 wykonawców, reprezentujących 140 zespołów z takich państw jak: Estonia, Niemcy, Belgia, Hiszpania, Portugalia, Francja, Wielka Brytania, Węgry, Finlandia, Włochy, Irlandia, Litwa, Łotwa, Holandia.
Będzie też sześć polskich grup. We wcześniejszych edycjach festiwalu występowały przede wszystkim grupy polonijne. Jedynie w 2013 roku, w niemieckim Gotha zaprezentowali się także artyści z województwa świętokrzyskiego.
Festiwal nie ma charakteru konkursu. Na ulicach i placach centrum Kielc zostanie ustawionych 11 scen, na których będą odbywały się koncerty wokalne, instrumentalne i prezentacje taneczne. Organizatorzy liczą, że występy będą podziwiały setki turystów.
Zespoły wystąpią także podczas uroczystości otwarcia i zamknięcia imprezy - w Amfiteatrze Kadzielnia oraz w czasie parady na głównym miejskim deptaku - ulicy Henryka Sienkiewicza. Planowane są także kameralne koncerty w kieleckich lokalach pod hasłem "Europeada by night”. Uczestnicy z zespołów dziecięcych, będą uczyli się tańczyć poloneza. Układ opracowany przez artystów Kieleckiego Teatru Tańca, zaprezentują podczas finału festiwalu.
Według organizatorów, festiwal jest nie tylko okazją do promocji umiejętności artystów, ale szansą na spotkanie osób, którym bliskie są lokalne tradycje.
Głównym organizatorem imprezy jest Międzynarodowa Organizacja Non-Profit „Europeade”, z siedzibą w Antwerpii w Belgii. Europeada 2014 uzyskała patronat Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
ban/ ls/